Z czujką tlenku węgla mieszkanie jest bezpieczniejsze. Dlatego prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej oraz prezydent Starogardu zorganizowali akcję.
— Tlenek węgla, zwany potocznie „czadem”, to gaz silnie trujący, bezbarwny i bezwonny. Nazywany jest „cichym zabójcą”. Jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. — wyjaśnił oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej mł. kpt. Michał Swobodziński.
— Potencjalnym źródłem czadu w pomieszczeniach są: kominek, piec gazowy, węglowy lub olejowy oraz gazowy podgrzewacz wody. Czad może ulotnić się również, o czym nie wszyscy wiedzą, z kuchenki gazowej. Do organizmu dostaje się przez układ oddechowy. Jest wchłaniany do krwiobiegu, gdzie uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi. To powoduje uszkodzenie mózgu oraz innych narządów — poinformował oficer.
Prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej Tomasz Czerwiński oraz prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak opracowali pilotażowy program pn. „Z czujnikiem czadu bezpieczniej – #czadakcja2024”.
W ramach #czadakcji2024 TBS Ziemi Kociewskiej zakupiło 100 urządzeń. Zostaną one w styczniu zamontowane w losowo wybranych mieszkaniach w Starogardzie Gdańskim.
— To bardzo ważna akcja. Ma uświadomić i przypomnieć mieszkańcom Starogardu Gdańskiego o zakupie czujników tlenku węgla, które dają gwarancje bezpieczeństwa i niejednokrotnie mogą uratować zdrowie i życie. — powiedział prezes TBS Tomasz Czerwiński
— Planujemy co roku powtarzać podobne akcje w budynkach przez nas zarządzanych, aby uczulać mieszkańców, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. — zapowiedział .
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.