Jak możemy zabezpieczyć samochód przed zimą? Prezentujemy kilka porad, które mogą pomóc!
Razem z nadchodzącą zimą pogarszają się warunki na drogach. Musimy dbać nie tylko o bezpieczeństwo, swoje i innych uczestników ruchu, ale też przygotować samochód. Na co najbardziej zwrócić uwagę?
Warunki pogodowe takie jak deszcz, śnieg, plucha, lód wydłużają drogę hamowania. Warto zmienić opony na zimowe. Chociaż dużą popularnością cieszą się całoroczne, to musimy pamiętać, że są one również narażone na przetarcia i zużycie, a co za tym idzie, zmniejszenie przyczepności. Nie możemy też zapominać o regularnym przeglądzie opon.
Eksperci zalecają regularne monitorowanie i wymienianie płynów. W szczególności:
Płyn chłodniczy (chłodzący) - utrzymuje optymalną temperaturę silnika poprzez cyrkulację w układzie chłodzenia, aby nie doprowadzić do przegrzania go podczas eksploatacji. Zaleca się wymienianie go co ok. 2 lata, jednak istotna jest sezonowa weryfikacja jego stanu.
Płyn hamulcowy - to kluczowy element układu hamulcowego odpowiadający za koordynację sił przenoszonych z pedału na klocki. Warunkuje on skuteczne i kontrolowane zatrzymywanie pojazdu. Zaleca się wymienianie go co ok. 2 lata lub częściej - w zależności od częstotliwości użytkowania auta oraz pokonywanych kilometrów.
Olej silnikowy - odpowiada za otoczenie i ochronę silnika przed zużyciem, czyniąc jego pracę płynniejszą. Zimą zaleca się stosowanie wariantu o odpowiedniej lepkości do temperatury otoczenia. Zazwyczaj producenci wskazują, aby wymieniać go co 10-15 tys. km, jednak warto upewnić się co do jego jakości i zasobów przed sezonem.
Płyn do spryskiwaczy - wspiera w utrzymaniu czystości szyb oraz przyspiesza proces skutecznego usuwania z nich lodu lub brył śniegu. W tym przypadku wymiana powinna odbywać się dwa razy w roku: wiosną na sezon wiosenno-letni oraz jesienią na okres jesienno-zimowy.
Płyn wspomagający - odpowiada za układ kierowniczy poprzez wytwarzanie ciśnienia tłoczenia do nośnika siły obrotu. Dzięki niemu manewrowanie kierownicą jest płynniejsze i mniej wymagające, a kierownica po skręcie powraca do pierwotnego ułożenia. Zaleca się wymianę co ok. 60 tys. przebytych kilometrów, jednak warto upewnić się o jego stanie przed rozpoczęciem mrozów.
Olej do skrzyni biegów - odpowiada za smarowanie, a tym samym za ochronę mechanizmów skrzyni biegów, a także zapobiega jej przegrzewaniu. Zalecenia względem wymiany są podobne jak w płynie hamulcowym - zazwyczaj co ok. 60 tys. przebytych kilometrów, jednak istotne jest bieżące monitorowanie, aby nie doprowadzić do tarcia i wzrostu temperatury wewnątrz.
Do pracy silnika samochód potrzebuje także sprawnego akumulatora oraz świec. Dla aut benzynowych są to świece zapłonowe, a dla wysokoprężnych - żarowe. W dieslach służą one jedynie do uruchomienia i rozruchu silnika, jednak czasem mogą włączyć się także w trakcie jazdy. Z kolei silniki benzynowe wymagają wsparcia generowanej iskry podczas jazdy bez przerw. Dlatego istotne jest, aby sprawdzać ich stan, ponieważ w innym wypadku niemożliwym będzie uruchomienie pojazdu. Akumulator może wysiąść podczas niskich temperatur. Nie zapominajmy sprawdzić jego stanu i skuteczności!
Zimowe warunki, zwłaszcza w towarzystwie soli, mogą prowadzić do korozji podwozia. Drogi zostają pokryte śniegiem, piachem i kamieniami, a te mogą uszkodzić pojazd od spodu. Wjeżdżając w niechciany element, istnieje ryzyko, że uderzy on w auto z dużą siłą. Warto zabezpieczyć je odpowiednimi preparatami, które tworzą swego rodzaju warstwę woskową. Takie płyny dostępne są w każdym sklepie motoryzacyjnym, a ich aplikacja nie powinna dla nikogo stanowić problemu dzięki technice natryskującej.
Regularny przegląd w serwisie pomoże we wcześniejszym wykryciu ewentualnych uszkodzeń lub braków, jak np. konieczność uzupełnienia lub wymiany płynów czy też aktualnym stanie zawieszenia. Istotne jest także kontrolowanie systemu grzewczego i wentylacji, aby wspierały pasażerów o każdej porze roku.
Drobne starania przed zimą mogą znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo i wydajność samochodu. Przed sezonem warto zadbać o jakość swojego pojazdu na odpowiednim poziomie, aby nic nikogo nie zaskoczyło, gdy będzie już za późno. Dla tak wypielęgnowanego auta zima nie będzie już taka straszna.