21.11.2023 08:20 0 MS/KPP w Starogardzie Gdańskim

Mieszkańcy Kociewia ruszają na świąteczne zakupy. Policja ostrzega przed kieszonkowcami i oszustami

KPP w Starogardzie Gdańskim

Tylko w listopadzie 2023 roku do policjantów ze Starogardu Gdańskiego zgłosiło się aż 17 pokrzywdzonych, którzy w wyniku transakcji internetowych stracili łącznie prawie 65 tys. zł. Stróże prawa w okresie przedświątecznych zakupów ostrzegają przed oszustami i kieszonkowcami.

Szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym, gdy mieszkańcy Kociewia i nie tylko są zajęci poszukaniem prezentów dla swoich bliskich, policjanci zauważają wyraźny wzrost aktywności kieszonkowców oraz oszustów internetowych.

Jedni i drudzy wykorzystują nasz pośpiech i zabieganie, a co się z tym wiąże obniżoną czujność i roztargnienie. Nie brakuje również przestępstw popełnionych metodą na fałszywego wnuczka, policjanta, prokuratora czy funkcjonariusza CBŚ - informuje asp. sztab. Marcin Kunka, specjalista ds. prasowo-informacyjnych w Komendzie Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim.

Jak zauważają mundurowi, to mimo licznych policyjnych apeli i ostrzeżeń niemal każdego dnia do starogardzkiej komendy zgłaszają się oszukane osoby, które w wyniku przestępczych działań straciły swoje życiowe oszczędności.

Tylko w listopadzie 2023 roku do funkcjonariuszy z tej jednostki zgłosiło się aż 17 pokrzywdzonych, którzy w wyniku transakcji internetowych stracili łącznie prawie 65 tys. zł. W większości przypadków pokrzywdzeni padali ofiarą oszustów podczas nieautoryzowanych transakcji przy użyciu kart płatniczych oraz przelewów Blik - podaje w policyjnym komunikacie asp. sztab. Marcin Kunka. - Zdarzały się także sytuacje, w których sprzedawca po otrzymaniu przelewu zrywał kontakt z kupującym. Wśród pokrzywdzonych znalazła się również 81-letnia mieszkanka powiatu starogardzkiego, która po kontakcie z fałszywym policjantem i otrzymaniu informacji o wypadku drogowym swojej córki, przekazała oszustom ponad 20 tys. zł.

Policjanci apelują o szczególną czujność i rozwagę:

  • nie klikajmy w żadne przesłane linki i nie logujmy się za ich pośrednictwem do swoich banków,

  • nie instalujmy na nasze urządzenia programów i aplikacji, o które proszą nas nieznani nam rozmówcy,

  • pamiętajmy również, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, a tym bardziej pozostawianie ich w śmietniku, czy wyrzucanie przez okno przed budynek,

  • nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom obcym, nawet jeśli mają one być dla naszego krewnego. Najpierw skontaktujmy się osobiście, z bliską dla nas osobą, aby potwierdzić czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy finansowej,

  • korzystając z płatności BLIK, zawsze pamiętajmy o weryfikacji przelewanej kwoty, przed podaniem kodu.

Pamiętajmy, wystarczy mała chwila nieuwagi, a straty mogą być wielkie! - podkreślają mundurowi.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...