12.11.2023 16:08 0 MW
E-papierosy cichy zabójca. Niewinny i ładnie pachnący dymek. Legalny? Tak, ale od 18 roku życia. Niestety na naszych ulicach widzimy coraz liczniejszą młodzież, zaciągającą się IQ OS-ami. Kto im je sprzedaje i dlaczego nie reagujemy? Czy w ogóle znamy przepisy zabraniające obrotu takimi papierosami? O tym wszystkim w artykule poniżej. Zachęcamy do wypełnienia załączonej ankiety.
Papierosy palą wszyscy. Niezależnie od grupy zawodowej, statusu społecznego, wieku. I to nie tylko te pospolite, z ustnikami, których nazw nie mogę tu wymienić, ale każdy choć raz je spróbował i albo przestał palić, albo się zaciągnął, próbując rzucić je wiele razy. Teraz na czasie są e-papierosy.
Fot. Pixabay.pl
Przez ostatnie kilka lat zmorą polskich ulic stały się papierosy elektroniczne, podgrzewacze, inhalatory, które kuszą, jak niegdyś tabletki ecstasy, wyglądem kolorem, zaawansowaniem technologicznym. Olejki stosowane do podgrzewania też nie gorsze. Różny stopień zawartości nikotyny, zapachy, opakowania. Niestety kuszą nie tylko dorosłych, ale i młodzież, która nie ukrywa, że je pali. Palą już wszędzie, w szkołach, na boiskach, przystankach, a nawet w przychodniach zdrowia.
Ostatnio byłam świadkiem, kiedy wracając z siostrą za zakupów, grupka młodych chłopaków, po wejściu do busa wiozącego nas do domu, tak napaliła w nim, że nagle zrobiło się "siwo" od dymu, kilka osób zaczęło kaszleć. Na szczęście kierowca "Latoszki" zareagował i hamując, ostrzegł ich, że jak chcą, o mogą wyjść i pójść pieszo. Młodzież na szczęście zareagowała i zaprzestała palenia, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swojego działania.
Fot. Pixabay.pl
Kolejny przypadek. Stoję na węźle komunikacyjnym i czekam na autobus, nagle jeden nastolatek mówi do koleżanki, że pan, który szedł za nim i czując dym, jaki wypuszcza młodzian z e-papierosa, zirytował się, podszedł do niego i powiedział, że następnym razem wsadzi mu ten papieros do d.... Nastolatek, zamiast wziąć to do serca, śmiał się wniebogłosy, dając koleżance bucha.
Przykładów można by mnożyć. Tylko dlaczego nikt nie reaguje? Nie wiedza, strach? A może ciche przyzwolenie? Odpowiedzcie na to pytanie w ankiecie i podzielcie się swoją opinią na temat zażywania i palenia e-papierosów przez nastolatków.
Co na to prawo?
Otóż pamiętaj drogi sprzedawco, że sprzedaż wyrobów papierosowych i e-papierosów jest na równi i dlatego jest zakaz sprzedaży ich poniżej 18-roku życia-Dz.U.2023.700 t.j.- Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych:
— Art. 6. [Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych]: 1. Zabrania się udostępniania wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18. W punkcie detalicznym umieszcza się widoczną i czytelną informację o treści: "Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18 (art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych)". 1a. W przypadku wątpliwości co do pełnoletniości kupującego wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne lub pojemniki zapasowe sprzedawca może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek.
Fot. Pixabay.pl
Policja ostrzega: Widzisz demoralizacje młodzieży? Reaguj!
Zapytaliśmy policjantów o sprzedaż e-papierosów młodzieży i czy powinniśmy reagować?
— Zgodnie z prawem, osoby poniżej 18 roku życia nie mogą kupować ani używać e-papierosów- wyjaśnia st. post. Katarzyna Ożóg, oficer prasowa z KPP w Tczewie. - Jest to uregulowane Ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz Ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Przepisy te stanowią jednoznaczny zakaz dostarczania e-papierosów osobom nieletnim oraz zobowiązują do zawiadomienia o demoralizacji nieletniego. W związku z tym sprzedaż e-papierosów osobom poniżej 18 roku życia jest nielegalna i podlega sankcjom. Policjanci systematycznie prowadzą zajęcia w szkołach. Podczas tych spotkań skupiają się na edukacji młodzieży odnośnie do konsekwencji używania e-papierosów oraz innych używek, szczególnie w kontekście konsekwencji prawnych i zapobiegania uzależnieniom. Osoba, która jest świadkiem sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim lub świadkiem demoralizacji, jaką jest, palenie papierosów powinna powiadomić policjantów lub strażników miejskich.
Fot. Pixabay.pl
To skoro jest zakaz sprzedaży, to skąd młodzież ma dostęp do olejków, czyli nikotyny w tym wieku? Zapraszamy do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami na ten temat.
Apelujemy też do sprzedawców, o to by reagowali i nie sprzedawali e-papierosów? To jest ta sama nikotyna, która jest w papierosach. Pamiętajmy o tym codziennie.