07.12.2022 11:33 0 MW

'Essa' Młodzieżowym Słowem Roku 2022

Fot. MW

Są już wyniki na zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Decyzją internautów została nim 'essa'. Nagroda powędrowała też do 'odklejki'. Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Konkurs trwał od 11 października do 30 listopada i składało się z dwóch etapów. W zabawie zorganizowanej przez Wydawnicto Naukowe PWN wzięło udział ponad 250 tysięcy osób i wybierało spośród finałowej "20" wśród których znalazły się m.in. 'gigachad' i 'naura'.

Jak czytamy na stronie Słownika Języka Polskiego:

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Plebiscyt jest obrazem tego jak ewoluuje słownictwo, zwłaszcza to, którego używa młodzież. Jest to też okazja do zabawy językiem polskim i refleksja nad zmianami w jego obrębie.

Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania- mówią organizatorzy. — Przykładamy dużą wagę do tego, aby reguły wyboru zwycięskiego słowa były jak najbardziej sprawiedliwe i zrozumiałe dla wszystkich.

A co oznaczają 'essa' i 'odklejka'?

Essa- Wyraz ten używany jest w odniesieniu do czegoś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd "mieć essę", czyli mieć luz). Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu i jest wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a także pozdrowienie. Wyrażenie "essa" spopularyzował już kilka lat temu raper Wini, jednak dopiero w tym roku zyskało ono ogromną popularność w Internecie. 

Odklejka- oznacza stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio.

Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.

Zasady plebiscytu

Zgodnie z zasadami plebiscytu, jest ono wyłaniane w dwóch etapach:

— Do pierwszego etapu plebiscytu może być zgłoszone każde słowo. Następnie Jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński (Polityka) dokonają analizy zgłoszeń;

— Do drugiego etapu głosowania przejdą najczęściej zgłaszane w pierwszym etapie słowa, które jednocześnie są zgodne z regulaminem. W drugim etapie zaprezentujemy listę 20 słów, spośród których głosami internautów wyłonimy zwycięskie słowo.

 

Organizatorzy przewidzieliśmy także dodatkową kategorię: Nagroda Jury, która pozwoli wskazać najciekawsze zdaniem Jury słowo wraz z definicją. Kapituła zwróci uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

  Tegoroczną nowością jest zaproszenie do współpracy młodzieży szkolnej. Jury na etapie analizy zgłoszeń, będzie mogło skonsultować się z młodymi przedstawicielami Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK.

Ciekawe co wygra w następnym roku? Jakieś propozycje?

 


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...