14.10.2022 11:06 0 MW/powiat tczewski

Wojciech Rinc Honorowym Profesorem Oświaty. Doceniono tczewskiego pedagoga

Fot. Powiat tczewski

Mamy w powiecie tczewskim profesora- Honorowego Profesora Oświaty. Wojciech Rinc, dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych jest drugim w powiecie tczewskim pedagogiem po Kazimierzu Ickiewiczu, byłym dyrektorze Zespołu Szkół Technicznych w Tczewie, który otrzymał to wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy.

Wczoraj 13 października w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej 24 pedagogów odebrało tytuły Honorowego Profesora Oświaty.

Powiat tczewski jest niezwykle dumny, bo wśród nich znalazł się też nasz nauczyciel, dyrektor, człowiek instytucja Pan Wojciech Rinc.

Tczewski pedagog odebrał nagrodę w obecności ministera edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz wiceministrów: Dariusza Piontkowskiego, Wojciecha Murdzka i Włodzimierza Bernackiego.

Osiągnięcia Wojciecha Rinca

Pedagogiem został w 1982 roku, czyli 40 lat temu. Najpierw zwiazany z szkołą podstawową w Pucku. Do Tczewa przeniósł się w 1988 roku i tak jest do dzisiaj. Od 2000 roku dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych.

To za jego nadal trwającej kadencji, popularna szkoła specjalna, zwana przez Tczewian "9", zyskała statut placówki jednej z największych i najlepszych tego typu na Pomorzu, a kto wie, może i w Polsce.

Dzięki pracy jego i jego zespołu pedagogów zmienia się postrzeganie osób niepełnosprawnych. Osobom z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi daje się możliwość nauki, dostosowanej do ich możliwości przy wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń.

Wielu podopiecznych po opuszczeniu ZPS jest przygotowanych do dorosłego życia, w którym zdobywają sukcesy.

Wśród projektów zrealizowanych przez dyrektora w trakcie 22-letniego pełnienia funkcji dyrektora można wymienić m.in.:

  • budowę Centrum Akywizacji Osób Niepełnosprawnych, w którym znajduje się: Internat, kręgielnia i basen,

  • powstanie Międzynarodowych Przeglądów Teatrów Wspaniałych w Tczewie, które od 2003 goszczą aktorów- amatorów z Placówek Specjalnych z całego Świata, w tym z RPA, Wielkiej Brytanii, Azerbejdżanu,

  •  współpółpracuje też z Gruzinami. W 2015 roku opracował program "Mam Prawo!". Polegał on na przeniesieniu do Gruzji doświadczeń wypracowanych w tczewskiej placówce.

I tak dalej...

Co to za tytuł?

Tytuł honorowego Profesora Oświaty przyznawany jest najwybitniejszym pedagogom. Nadaje go Minister Edukacji Narodowej na wniosek Kapituły do spraw Profesorów Oświaty, która przy wyborze w szczególności bierze się pod uwagę osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze w pracy z uczniami, wyniki uczniów nauczyciela uzyskiwane ze sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, osiągnięcia uczniów uzyskiwane w konkursach, turniejach i olimpiadach, dzielenie się z innymi nauczycielami swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym, umiejętność mobilizacji uczniów do pracy nad własnym rozwojem. Kapituła bierze także pod uwagę szczególne osiągnięcia nauczyciela związane z wykonywaniem zawodu nauczyciela, takie jak opracowanie własnego programu nauczania, uznany dorobek zawodowy, znaczący udział w przygotowaniu zawodowym przyszłych nauczycieli, a także publikacje dotyczące oświaty i problematyki edukacyjnej. Poza tym, aby zostać profesorem oświaty trzeba mieć co najmniej 20-letni staż pracy w zawodzie, w tym 10-letni jako nauczyciel dyplomowany.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.