23.06.2020 17:30 1 raz/pomorskie.eu

Gdańscy lekarze przeprowadzili nowatorską operację

źródło: pomorskie.eu

Takiego zabiegu w kraju lekarze do tej pory jeszcze nie przeprowadzili. U dziecka z rakiem wątroby usunięto przerzuty do płuc. Zabieg nowatorską metodą, po raz pierwszy w Polsce, przeprowadzono w klinice Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pierwszy w kraju tego rodzaju zabieg u dziecka 15 czerwca przeprowadził zespół operacyjny z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed w składzie: prof. dr hab. Piotr Czauderna, dr n. med. Maciej Murawski, lek. Marta Bielewicz, dr n. med. Marcin Łosin, dr n. med. Hanna Garnier oraz mgr Ewa Kopczyńska.

Jak podaje serwis pomorskie.eu, zabieg przeprowadzono u małego pacjenta, który choruje na złośliwy nowotwór wątroby typu hepatoblastoma (wątrobiak zarodkowy). Ten typ raka u około 20 proc. przypadków powoduje przerzuty do płuc. Niejednokrotnie są to przerzuty mnogie, bardzo miękkie i o średnicy mniejszej niż 5 mm, co powoduje trudności związane z identyfikacją śródoperacyjną zmian przerzutowych.

Dlatego też w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku podjęto decyzję o przeprowadzeniu zabiegu torakotomii (otwarcie klatki piersiowej, które umożliwia dostęp m.in. do płuc) i usunięciu przerzutów nowotworowych do płuc. Wykonano go przy użyciu systemu obrazowania ICG (zieleń indocyjaninowa) - czytamy w komunikacie.

System obrazowania fluorescencyjnego przy pomocy zieleni indocyjaninowej (ICG) w czasie rzeczywistym, po wcześniejszym podaniu barwnika dożylnie, umożliwia uwidocznienie nawet małych ognisk nowotworowych w płucach. Dzięki temu możliwe jest pełne usunięcie zmian nowotworowych.

Był to pierwszy tego typu zabieg w Polsce. Do tej pory podobne operacje u pacjentów pediatrycznych przeprowadzano w nielicznych ośrodkach na świecie, głównie w Japonii i Stanach Zjednoczonych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24