27.02.2024 13:28 1 MS/MW

Sportowcy, naukowcy, duchowni. Znani Kociewiacy

W sercu malowniczego Kociewia, regionu bogatego w historię i kulturę, wyrosło wiele wybitnych postaci, które swą działalnością przyczyniły się do kształtowania polskiej sceny kulturalnej, naukowej i społecznej. Aktorzy, sportowcy, podróżnicy i osoby duchowe - Kociewie było i jest domem dla wielu wyjątkowych jednostek.

Sportowcy

Jednym z najbardziej znanych w Polsce Kociewiaków jest Kazimierz Deyna. Urodzony 23 października 1947 w Starogardzie Gdańskim. Był reprezentantem Polski w piłce nożnej latach 1968–1978, kapitanem drużyny narodowej w latach 1973–1978. Uzyskał tytuł króla strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Wielokrotny Piłkarz Roku wciąż jest pamiętany, jako jeden z najlepszych polskich sportowców.

Pełnowymiarowy pomnik piłkarza siedzi na trybunach Stadionu Miejskiego w Starogardzie Gdańskim im. Kazimierza Deyny.

W Starogardzie urodziła się również Oktawia Nowacka, pięcioboistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich (2016), zdobywczyni Pucharu Świata, medalistka mistrzostw Świata, Europy i Polski.

Sportowcem związanym ze Starogardem jest Andrzej Grubba. Urodzony w 1958 w Brzeźnie Wielkim, karierę sportową zaczynał w klubie Neptun Starogard, w którym grał od 1972 do 1973.

W tenisa stołowego zdobył wiele osiągnięć, między innymi brązowy medal na mistrzostwach świata w turnieju drużynowym w 1985 i w grze pojedynczej w 1989, Puchar Świata w 1988, czy 26-krotnie mistrzostwo Polski.

Urodzony w Tczewie Kazimierz Zimny to polski lekkoatleta, długodystansowiec, medalista olimpijski i mistrzostw Europy. Kilkukrotnie bił rekordy Polski.

Także w Tczewie, w 1992 roku, urodził się Paweł Wszołek. Polski piłkarz, obecnie grający na pozycji pomocnika w klubie Legia Warszawa. Od 12 października 2012 roku jest reprezentantem Polski.

Jest również dwukrotnym mistrzem Polski, zdobywcą Pucharu oraz Superpucharu Polski.

Bogdan Wenta ur. 19 listopada 1961 roku w Szpegawsku. Polski i niemiecki piłkarz ręczny, trener reprezentacji polski w szczypiorniaku. Pamiętacie słynne: "Panowie mamy dużo czasu"? To wtedy w 2007 roku zdobył z naszymi zawodnikami wicemistrzostwo świata. Polityk, w tym Europoseł. Aktualnie Prezydent Kielc.

Bronisław Malinowski nasz biegacz średnio- i długodystanowy na 3000 m z przeszkodami, urodził się 4 czerwca w 1951 roku w Nowem n. Wisłą. Dwukrotny medalista olimpijski (złoto w 1980 r. w Moskwie oraz srebro w 1976 r. w Montrealu). Do dziś rekordzista Polski na wielu dystansach. Patron wielu polskich szkół. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym w 1981 roku na moście w Grudziądzu, który nazwano jego imieniem.

Natomiast 13 lutego w 1977 roku w Starogardzie Gdańskim przyszedł na świat Paweł Papke, polski reprezentant w piłce siatkowej na pozycji atakującego. Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej w latach 2015-2016. Obecnie poseł RP.

Już ponad rok póżniej 16 października 1978 roku, także w Starogardzie Gdańskim na świat przychodzi kolega reprezentacyjny Papkiego Marcin Prus. Uroczy blondyn i świetny zawodnik szturmem podbija serca kibiców reprezentacji Polski i Zaksy Kędzierzyn-Koźle. Podczas 4-letniej kariery reprezentacyjnej rozegrał 97 spotkań. Napisał biografię "Wszystkie barwy siatkówki".

Bracia Kosedowcy Dariusz, Leszek, a w szczególności Krzysztof Kosedowski, który urodził się 12 grudnia 1960 roku w Tczewie, to uznany bokser w wadze piórkowej. W 1980 roku, w Moskwie zdobywa brązowy medal, a w Tempere srebrny medal na Mistrzostwach Europy. Pan Krzysztof to także aktor znany z takich ról jak: Siwy w "Chłopaki nie płaczą", trener Marcina Chodakowskiego(Mikołaj Roznerski) w M jak Miłość, Sztos 2. Wystąpił w teledysku Skubasa " Nie ma dla Ciebie miłości"

Muzycy

Grzegorz Ciechowski, polski muzyk rockowy, lider i wokalista zespołu Republika, urodził się w Tczewie. Utwory "Nie pytaj o Polskę” i "Tak... tak... to ja” znają prawdopodobnie wszyscy.

W Starogardzie, w 1978 roku, na świat przyszła Ania Szarmach, znana też jako Sharmi. Artystka 13 czerwca 2008 zajęła drugie miejsce z utworem „Wybieram cię” w konkursie Premiery w ramach 45. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Andre, czyli Andrzej Marcysiak, przyszedł na świat 24 października 1973 roku. Mieszkał w Tczewie. Wokalista i założyciel formacji Andre, z którą wylansował takie przeboje jak: "Ale, ale Aleksandra", "Do zakochania jeden krok" nagrana razem z Andrzejem Dąbowskim, "Powiem ludziom", "Czarodziejko serc złodziejko", czy "Ta szalona Karolina". Przez 15 lat służył w Marynarce Wojennej, by w wieku 36 lat przejsc na emeryturę. W wielu wywiadach podkreśla swoje kociewskie pochodzenie i chętnie opowiada o Tczewie i okolicach.

Krzysztof i Marek Drossel, kolejni wokaliści związani z muzyką Disco Polo. Pochodzą z Pelplina. Tu mieszkają i tworzą. Często biorą udział w okolicznych bądź charytatywnych imprezach promując Kociewie. Ich piosenki są grane w stacjach ogólnopolskich zarówno telewizyjnych, jak i radiowych m.in. "Zakochałem się w Dziewczynie".

Duchowni

Kapelan Solidarności, ksiądz Henryk Jankowski urodził się w Starogardzie Gdańskim. Znany z mszy świętej, jaką odprawił w grudniu 1981, na terenie Stoczni Gdańskiej, czy organizowania wraz z księdzem Jerzym Popiełuszką pielgrzymek robotników na Jasną Górę.

Aktorzy


Dorota Landowska ur. 4 lipca 1969 roku w Starogardzie Gdańskim. Autorka teatralna, filmowa, dubingowa. Prywatnie żona Mariusza Bonaszewskiego. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w pracy artystyczne. Nagroda "Glinianego Lwa" dla największej osobowości XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Gwiazdę na codzień możemy podziwiać na deskach Teatru Narodowego w Warszawie.

Z kolei 18 września 1986 roku przychodzi na świat Tomasz Schuchardt również urodzony w Starogardzie Gdańskim. Aktor filmowy, teatralny. Wielkorotnie nagradzany za role zarówno te pierwszoplanowe, jak i drugoplanowe. w tym W 2010 r. podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odebrał nagrodę za główną rolę męską w filmie Chrzest Marcina Wrony. Zagrał Eugeniusza Bodo, Kobrę w Miasto 44, czy Jakuba Marczaka w Wielkiej Wodzie.

Nie tylko w Starogardzie Gdańskim rodzą się aktorzy, bo również są tu przedstawiciele Świecia np. Janusz Józefowicz. Znany choreograf, scenarzysta, reżyser, aktor. Dyrektor artystyczny teatru Studio Buffo. Wykładał w berlińskiej Kunst-Forum. Stworzył studio artystyczne "Metro", które wylansowało kilku znanych artystów, w tym Edytę Górniak, Roberta Janowskiego, Michała Milowicza, Katarzynę Groniec. Zagrał m.in. Dzikiego, szefa mafii w Poranku Kojota.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska, to aktorka urodzona w Tczewie. Na scenie zadebiutowała 24 stycznia 1965 roku i od tej pory nadal występuje w filmach i serialach. Występowała i takich sław jak: Andrzejem Wajda, Krzysztof Kieślowski, Kazimierza Kutza, Barbary Sass, a także współpracowała z reżyserami zagranicznymi m.in. z Mártą Mészáros. Nagrodzona m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2004), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1978), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005).

Inni znani Kociewiacy

28 stycznia 1949 w Tczewie urodził się polski polityki Grzegorz Kołodko. Wicepremier w i minister finansów w latach 1994–1997 oraz 2002–2003 jest z pewnością znany większości Polaków.

Innym znanym Kociewiakiem jest Wojciech Cejrowski. Chociaż uważa się, że urodził się w Elblągu, to słynny podróżnik sam siebie określa jako Kociewiaka i często dosadnie wyraża oburzenie, gdy ktoś to podważa. Obecnie ma swoją posiadłość na Kociewiu, której dokładna lokalizacja nie jest ogólnie znana.

Inspektor Marek Konkolewski, co prawda urodzony w Kartuzach, ale od pierwszej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie związany z Starogardem Gdańskim. Pełnił funkcję specjalisty ds. ruchu drogowego. Dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w latach 2017–2018. W 2018 roku bezskutecznie kandydował na prezydenta Starogardu Gdańskiego. Mieszka w Starogardzie Gdańskim. Odnaczony: Brązowym KrzyżemZasługi (2003), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2011).

Sławomir Neumann tak, ten od taśm Neumanna. Urodzony i cały czas związany ze Starogardem Gdańskim. Polski polityk, samorządowiec. Sekretarz w Ministerstwie Zdrowia. W 2015 r. został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. W 2019 r. zrezygnował z funkcji przewodniczącego klubu Platformy Obywatelskiej,kiedy to zostały ujawnione taśmy, dzisiaj nazywanych taśmami Neumanna.

No i ostatni nasz rodzynek. Adrian Urban pierwszy zwycięstwa programu BAR. Od tego zwycięstwa minęło już 20 lat. Tczewianin nie mieszka obecnie w Polsce. Prowadzi kanał na youtubie Urban w Londynie. A co robi i czym się tam zajmuje, przeczytacie w wywiadzie, który już niebawem opublikujemy.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...