16.07.2025 08:09 0 Materiał Partnera Materiał partnera
Pomosty robocze oraz rusztowania stanowią konstrukcje, które odpowiadają za bezpieczeństwo wszystkich osób zajmujących się pracami na wysokości. Zarówno jedna jak i druga konstrukcja uchodzi za niezbędne narzędzie, które umożliwia bezpieczną oraz wydajną pracę w różnych warunkach. I chociaż na pierwszy rzut oka podest i rusztowanie mogą wydawać się podobne, istnieją pewne fundamentalne różnice. To właśnie one decydują o ich odpowiednim zastosowaniu. Już dziś poznaj je wszystkie i zadecyduj, która konstrukcja – podest roboczy czy rusztowanie – sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku.
Poznaj fundamentalne różnice pomiędzy pomostem roboczym a rusztowaniem
Pomost roboczy stanowi tymczasową konstrukcję, która służy do wspierania pracowników podczas prowadzonych przez nich na co dzień prac – kompaktowa oraz stabilna konstrukcja składa się z dwóch równolegle ustawionych drabin, połączonych na szczycie niewielką platformą roboczą. Pomosty dostępne są w różnych rozmiarach, a ich zasięg wynosi zazwyczaj od około 2 do 4 metrów. Przykładowe modele znajdziemy między innymi na stronie firmy AWEX. Rusztowania stanowią natomiast konstrukcje powszechnie używane na różnego rodzaju placach budowy; składają się one z słupów nośnych i poziomych podestów, po których poruszają się pracownicy. Zamontowane na nich drabiny umożliwiają przejścia pomiędzy kolejnymi poziomami, zaś każdy pomost jest dodatkowo wyposażony w balustrady dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, a także osób znajdujących się w obrębie placu budowy.
Główną różnicą pomiędzy pomostem a rusztowaniem jest struktura oraz stabilność. Rusztowania są zazwyczaj o wiele większe, a przy tym zapewniają stabilną platformę dla prac na większych wysokościach i rozległych obszarach; są one mocowane do budynku bądź innego obiektu, co dodatkowo zapewnia stabilność. Pomosty robocze, zwłaszcza te mobilne, projektowane są z myślą o szybkim dostosowywaniu się do różnych środowisk pracy; wysokość robocza jest jednak znacznie niższa. Pozostając w kwestii mobilności – pomosty robocze wyróżniają się o wiele większą mobilnością. Są łatwe do przemieszczania, co sprawia że idealnie nadają się do zadań, które wymagają częstej zmiany lokalizacji pracy. Rusztowania, pomimo że mogą być dostosowywane do potrzeb różnych budowli, wymagają znacznie więcej czasu oraz wysiłku na montaż i demontaż
Różne są także zastosowania obu konstrukcji. Rusztowania to znakomita opcja dla długotrwałych projektów, takich jak budowa, remonty większej skali czy złożone prace konserwacyjne na zewnątrz budynków. Podesty robocze o wiele częściej wykorzystuje się w krótkotrwałych projektach, pracach instalacyjnych i konserwacyjnych wewnątrz budynków, a także tam, gdzie tylko zaistnieje potrzeba szybkiej adaptacji do zmieniających się wymagań.
Niezależnie od swojej decyzji – postaw na bezpieczną konstrukcję!
Bezpieczeństwo podczas prac na wysokościach powinno stanowić absolutny priorytet każdego organizatora robót, jak i wszystkich pracowników. Pomosty robocze oraz rusztowania powinny spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa, a także być zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi. Jednym z kluczowych aspektów bezpieczeństwa jest zapewnienie, że używany sprzęt posiada ważną deklarację zgodności, a także jest regularnie inspekcjonowany oraz konserwowany. Pracownicy używający rusztowań czy podestów roboczych powinni zostać przeszkoleni w zakresie bezpiecznego użytkowania konstrukcji; dobrze, aby zorganizowane zostały odpowiednie szkolenia, dzięki którym będą w stanie zrozumieć ryzyko związane z pracą na wysokościach i zapobieganie upadkom, prawidłowe korzystanie z dostępnych systemów zabezpieczeń, a także procedury awaryjne. Decydując się na zakup pomostu czy rusztowania, dobrze zwrócić uwagę na oferty wyłącznie sprawdzonych sprzedawców i producentów. Dzięki temu będzie się miało pewność, że konstrukcja spełnia normy i posiada niezbędne certyfikaty, potwierdzające jakość, funkcjonalność, a także bezpieczeństwo.