06.12.2025 10:00 0 MS/KPP w Świeciu
Gdy tylko pojawiają się pierwsze mrozy, policjanci ze Świecia każdego dnia sprawdzają miejsca potencjalnie zagrożone. W takich lokalizacjach mogą przebywać osoby dotknięte kryzysem bezdomności, nieraz zmagające się z trudnymi warunkami i niskimi temperaturami. Funkcjonariusze docierają do ludzi, którzy nocują w prowizorycznych schronieniach, często narażonych na wychłodzenie organizmu. Osobom napotkanym w trakcie kontroli przekazywane są informacje o tym, gdzie mogą otrzymać wsparcie oraz jak szukać pomocy.
Spadające temperatury to co roku moment, w którym służby wzywają do większej uwagi na drugiego człowieka. Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażone są osoby bezdomne, osoby starsze oraz nietrzeźwe, które mogą zasnąć lub przebywać na zewnątrz bez świadomości zagrożenia. Budynki opustoszałe, nieogrzewane pomieszczenia czy przypadkowe kryjówki nie zapewniają bezpieczeństwa, a nocą temperatura spada bezlitośnie szybko.
Największym zagrożeniem są godziny nocne, kiedy mrozy są najsilniejsze. Dlatego policjanci ze świeckiej komendy, straż miejska oraz kierownik schroniska dla bezdomnych w Świeciu regularnie przeprowadzają kontrole miejsc, które mogą stać się doraźnym schronieniem dla potrzebujących. Funkcjonariusze nie tylko sprawdzają stan zastanych tam osób, ale również rozmawiają z nimi, przekazują informacje o punktach pomocy i tłumaczą, jak niebezpieczne może być przebywanie w tak niskich temperaturach.
Wskazywane miejsca wsparcia obejmują schronienie, ciepły posiłek oraz punkty, w których można się ogrzać. Każda taka rozmowa może stanowić pierwszy krok do skorzystania z pomocy oraz wyjścia z sytuacji zagrażającej życiu. Służby podkreślają, że dla niektórych osób takie interwencje są jedyną szansą na przetrwanie trudnego okresu zimowego.
Służby zwracają się do mieszkańców z wyraźnym apelem: nie bądźmy obojętni. Każdy, kto zauważy osobę narażoną na zagrożenie wychłodzeniem, może i powinien reagować. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem 112, a jeden telefon może oznaczać ratunek dla osoby, która nie jest w stanie poradzić sobie w trudnej sytuacji. Nasze zainteresowanie, nawet jeśli wydaje się drobne, może uratować czyjeś życie.
Warto pamiętać, że zima dla osób w kryzysie bezdomności jest czasem największego zagrożenia. Ograniczona możliwość ogrzania się, brak poideł czy odpływów ciepła, a także brak dostępu do ciepłego posiłku powodują, że nawet krótkie narażenie się na mróz może być bardzo niebezpieczne. Wspólne działania służb i mieszkańców mogą realnie ograniczyć liczbę osób zagrożonych wychłodzeniem.
Zima jest okresem, w którym empatia, uwaga i chęć pomocy mogą okazać się kluczowe. Podejście do kogoś, zagadnięcie, ofiarowanie ciepłej herbaty lub powiadomienie odpowiednich służb – to gesty, które mają realne przełożenie na czyjeś bezpieczeństwo. Służby ze Świecia podkreślają, że żadne zgłoszenie nie jest błahe. Każda informacja może być kluczem do udzielenia pomocy na czas.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.