02.05.2025 07:36 9 PM

Biało-czerwona, która łączy pokolenia

Fot. pixabay.com

Na ulicach miast, osiedli i w przestrzeni publicznej 2 maja królują barwy narodowe. Polacy, zarówno w kraju, jak i za granicą, z dumą wywieszają flagi, dając wyraz swojej tożsamości i przywiązania do wspólnoty narodowej. Tego dnia obchodzone są dwa ważne święta: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych polskich świąt państwowych – zostało ustanowione ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz znaczeniu symboli narodowych: flagi, godła i hymnu. Pomysłodawcom przyświecała również myśl o tym, by dzień ten integrował Polaków rozsianych po całym świecie.

W tym samym dniu obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą, który został uchwalony przez Sejm w 2002 roku z inicjatywy Senatu RP. Święto to stanowi wyraz wdzięczności wobec Polonii za pielęgnowanie polskości, kultywowanie tradycji narodowych oraz wspieranie dążeń niepodległościowych na przestrzeni dziejów.

Choć samo święto ma relatywnie krótką historię, data 2 maja od dawna niesie ze sobą ważne symboliczne znaczenie. W okresie PRL-u właśnie tego dnia, po obchodach Święta Pracy (1 maja), ściągano z masztów flagi państwowe, by nie pozostawały na nich podczas zakazanego wówczas Święta Konstytucji 3 Maja. Dzisiejsze obchody są więc także formą przywracania ciągłości pamięci historycznej.

Mało kto wie, że 2 maja 1945 roku, tuż przed zakończeniem II wojny światowej, polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) w Berlinie, podkreślając tym samym polski udział w zwycięstwie nad III Rzeszą.

Biało-czerwona flaga jest symbolem jednoczącym Polaków ponad podziałami – zarówno wewnętrznymi, jak i geograficznymi. To znak wspólnej historii, kultury, ale też pamięci o tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny. Współcześnie Dzień Flagi jest okazją do manifestowania dumy narodowej, ale też refleksji nad tym, co znaczy być częścią wspólnoty obywatelskiej.

W wielu miastach Polski organizowane są tego dnia wydarzenia plenerowe, parady, akcje edukacyjne i warsztaty patriotyczne, zachęcające do aktywnego uczestnictwa w święcie. W mediach społecznościowych trwa akcja #BiałoCzerwona, do której każdego roku dołączają tysiące osób, publikując zdjęcia z flagą.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...