03.01.2025 08:00 0 MS/ZUS województwa pomorskiego

Nowe zasady przyznawania świadczenia wspierającego. Sprawdź, kto zyska wsparcie finansowe

Pixabay

Od stycznia 2025 roku więcej osób będzie mogło skorzystać ze świadczenia wspierającego, które zostało wprowadzone dla dorosłych osób z niepełnosprawnością. Zmiany te dotyczą rozszerzenia kręgu uprawnionych do tego świadczenia, które wspiera osoby z niepełnosprawnością w codziennym życiu.

Zmiany w systemie świadczeń

Nowelizacja przepisów zakłada, że od stycznia 2025 r. o świadczenie wspierające będą mogły starać się również dorosłe osoby z niepełnosprawnością, które uzyskały decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w której potrzeba wsparcia została określona na poziomie 78-86 punktów. Warto podkreślić, że świadczenie wspierające wprowadzane jest etapowo w trzech etapach, w zależności od liczby punktów przyznanych przez zespół orzekający.

Etapy wprowadzania świadczenia

Od 2024 roku osoby, które otrzymały 87–100 punktów w orzeczeniu, mogą starać się o świadczenie wspierające.

Od 2025 roku grupa osób z orzeczeniami o potrzebie wsparcia na poziomie 78–86 punktów będzie mogła składać wnioski o świadczenie.

Od 2026 roku osoby z 70–77 punktami także będą uprawnione do ubiegania się o świadczenie wspierające.

Warto dodać, że osoby, które uzyskały co najmniej 70 punktów w orzeczeniu i mają opiekunów uprawnionych do świadczeń takich jak świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy czy zasiłek dla opiekuna po 31 grudnia 2023 roku, mogą uzyskać świadczenie już od 2024 roku.

Wysokość świadczenia wspierającego

Świadczenie wspierające jest uzależnione od poziomu potrzeby wsparcia. Jego wysokość waha się od 40% do 220% renty socjalnej, która wynosi obecnie 1780,96 zł. Zgodnie z nowymi zasadami:

osoby z orzeczeniem o potrzebie wsparcia na poziomie 95–100 punktów otrzymają 220% renty socjalnej (czyli około 3 923,00 zł),

osoby z orzeczeniem o potrzebie wsparcia na poziomie 90–94 punktów otrzymają 180% renty (około 3 205,73 zł),

osoby z orzeczeniem o potrzebie wsparcia na poziomie 85–89 punktów otrzymają 120% renty (około 2 136,58 zł),

osoby z orzeczeniem o potrzebie wsparcia na poziomie 80–84 punktów otrzymają 80% renty (około 1 424,77 zł),

osoby z orzeczeniem o potrzebie wsparcia na poziomie 75–79 punktów otrzymają 60% renty (około 1 068,58 zł),

osoby z orzeczeniem o potrzebie wsparcia na poziomie 70–74 punkty otrzymają 40% renty (około 712,39 zł).

Procedura ubiegania się o świadczenie

Aby otrzymać świadczenie wspierające, osoba z niepełnosprawnością musi uzyskać decyzję od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, która ustala poziom potrzeby wsparcia. Po otrzymaniu tej decyzji, osoba uprawniona do świadczenia powinna złożyć wniosek o wypłatę świadczenia do ZUS. Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Istnieje również możliwość złożenia wniosku przez pełnomocnika.

Warto dodać, że do wniosku nie trzeba załączać decyzji WZON (Wojewódzkiego Zespołu Orzekającego o Niepełnosprawności), ponieważ ZUS otrzyma wszystkie niezbędne dane z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności.

Korzyści i wyłączenia

Świadczenie wspierające jest korzystne z kilku powodów. Przede wszystkim nie zależy od dochodu osoby uprawnionej i jest zwolnione z podatku dochodowego. Co więcej, nie może zostać zajęte przez komornika, co stanowi dodatkową ochronę dla osób uprawnionych. ZUS wypłaca świadczenie wspierające na rachunek bankowy, który osoba uprawniona podała we wniosku. Wsparcie będzie wypłacane łącznie z innymi świadczeniami, takimi jak renta socjalna czy świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych.

Od stycznia 2025 roku, dzięki rozszerzeniu kryteriów przyznawania świadczenia wspierającego, więcej osób z niepełnosprawnościami będzie mogło liczyć na wsparcie w codziennym życiu. Nowe przepisy wprowadzają zmiany w systemie świadczeń, zapewniając lepsze wsparcie finansowe dla osób, które tego wsparcia najbardziej potrzebują.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...