06.12.2024 14:00 0 MS/ZUS województwa pomorskiego

Pomorze liderem w trudnych zawodach. Marynarze, kierowcy i rybacy na czele

Pixabay

W województwie pomorskim mieszka najwięcej osób w Polsce, które wykonują prace w trudnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W 2023 roku liczba takich pracowników w regionie wyniosła ponad 20 tysięcy, co stanowiło 6,6% ogółu w skali kraju.

Czym są prace w trudnych warunkach?

Prace w szczególnych warunkach to te, które wiążą się z ryzykiem zdrowotnym z powodu wpływu czynników środowiskowych, takich jak:

ekstremalne temperatury,

wysoka wilgotność,

praca pod ziemią, na wodzie lub w powietrzu.

Mimo środków ochrony prace te narażają pracowników na przeciążenie organizmu, szczególnie z wiekiem.

Natomiast prace o szczególnym charakterze wymagają wyjątkowej sprawności psychofizycznej oraz dużej odpowiedzialności, aby ich wykonywanie nie zagrażało bezpieczeństwu publicznemu. Z czasem, w wyniku naturalnego starzenia, sprawność ta maleje.

Pracownicy w liczbach

Na Pomorzu prace w trudnych warunkach lub o szczególnym charakterze wykonują najczęściej:

Kierowcy autobusów, trolejbusów i motorniczy tramwajów – 15,3%.

Maszyniści i kierownicy pociągów – 6,5%.

Personel opiekujący się osobami w domach pomocy społecznej – 6,1%.

W strukturze wiekowej najwięcej takich pracowników jest w przedziale 55–54 lata, jednak średni wiek wynosi odpowiednio 45 lat dla mężczyzn i 44,1 roku dla kobiet – najmniej w kraju.

Marynarze z Pomorza dominują

Pomorzanie stanowią aż 59,6% pracujących na statkach żeglugi morskiej w Polsce. Są także liderami w innych zawodach związanych z przemysłem morskim: 53,4% pracowników platform wiertniczych,

49,3% rybaków morskich.

Wielu z nich wykonuje również prace wymagające wysokiej precyzji w trudnych warunkach, np. przy spawaniu w ciasnych i słabo wentylowanych przestrzeniach.

Zgodnie z raportem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za 2023 rok, blisko 303 tysiące Polaków było zatrudnionych w pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Informacje te są przekazywane przez płatników składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, którzy składają odpowiedni dokument ZSWA.

Prace te wymagają szczególnych predyspozycji, jednak z upływem czasu mogą stać się trudniejsze do wykonywania, co potwierdzają dane dotyczące średniego wieku pracowników.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...