15.10.2024 14:00 0 MS/SCK

Wernisaż wystawy 'Sztuki Polskiej' w Starogardzie Gdańskim. Odkryj twórczość prof. Władysława Jackiewicza

Zdjęcie: SCK

Miłośnicy malarstwa współczesnego będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć prace jednego z najwybitniejszych polskich malarzy – prof. Władysława Jackiewicza. Wernisaż wystawy „Sztuki Polskiej”, który odbędzie się 18 października 2024 r. o godzinie 18:00 w Galerii A im. Michała Faryseja w Starogardzkim Centrum Kultury, to wydarzenie, którego nie można przegapić. Będzie to pierwszy pokaz dorobku artysty w Starogardzie Gdańskim, z którym Jackiewicza łączyły silne więzi rodzinne.

Mistrz malarstwa współczesnego

Władysław Jackiewicz, urodzony w 1924 roku w Podbrodziu koło Wilna, zmarł w 2016 roku, pozostawiając po sobie imponujący dorobek artystyczny. Absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, rektor tejże uczelni, członek Narodowej Rady Kultury, współtwórca „Grupy Gdańskiej” – jego życie było pełne artystycznych sukcesów i wpływów. Jackiewicz swoją twórczość rozwijał od studiów pod okiem wybitnych nauczycieli, takich jak Artur Nacht-Samborski i Piotr Potworowski, przechodząc przez różne fazy stylowe, od koloryzmu, przez kubizm, aż po abstrakcję.

Najbardziej charakterystycznym tematem prac Jackiewicza stała się cielesność, którą przedstawiał w unikalny sposób, poprzez akt ludzki. Jego dzieła były wystawiane na prestiżowych międzynarodowych wystawach, m.in. na Biennale w Wenecji w 1988 roku, a także w mediolańskich i warszawskich galeriach. Teraz prace artysty zawitają do Starogardu Gdańskiego, gdzie lokalni miłośnicy sztuki będą mogli odkryć jego dorobek na nowo.

Wystawa w Galerii A czynna będzie od 18 października do 6 grudnia 2024 r. w następujących godzinach:

pn.-śr. 9:00-18:00, czw.-pt. 10:00-16:00, ndz. 14:00-18:00. Wystawa będzie nieczynna 1 i 11 listopada. Wstęp wolny.

Dzięki tej wyjątkowej wystawie mieszkańcy Starogardu i okolic będą mogli poznać dorobek jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego malarstwa polskiego. To także szansa na głębsze zrozumienie sztuki, która zyskała uznanie na międzynarodowych arenach artystycznych.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...