24.08.2024 13:00 1 WGC

Ktoś im pomógł, a teraz oni pomagają innym. Historia wolontariuszy Szlachetnej Paczki [ROZMOWA]

fot. archiwum prywatne Joanny i Artura Siedzińskich

Niedawno rozpoczęła się kolejna edycja rekrutacji do Szlachetnej Paczki – jednego z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce. W tym roku organizatorzy poszukują ponad 10 tysięcy wolontariuszy z całego kraju, którzy będą wsparciem dla tysięcy rodzin w potrzebie. Rozmawialiśmy z rodzeństwem, które od lat angażuje się w tę akcję.

Proces aplikacyjny, aby zostać wolontariuszem, jest prosty – wystarczy wejść na stronę szlachetnapaczka.pl, wysłać zgłoszenie i czekać na kontakt od rekrutera.

Stowarzyszenie Wiosna, które jest organizatorem akcji przyznaje, że wolontariusze Szlachetnej Paczki są sercem tego programu.

To dzięki nim mądra pomoc dociera do tysięcy potrzebujących rodzin. Każdy etap ich zaangażowania, od szkoleń przez spotkania z rodzinami, aż po kontakt z darczyńcami, przyczynia się do tworzenia czegoś wyjątkowego – poczucia wsparcia, nadziei i zmiany na lepsze – mówią przedstawiciele organizacji charytatywnej.

'Wyjątkowe jest to, że stara się dla nas człowiek, który nas nie zna'

Rozmawialiśmy z wolontariuszami Szlachetnej Paczki z Gdańska - Joanną i Arturem, którzy od lat są zaangażowani w pomoc potrzebującym.

Jak zaczęła się Wasza przygoda z Szlachetną Paczką?

14 lat temu nasza rodzina była w trudnej sytuacji. Wtedy pedagog szkolna z liceum Artura zdecydowała się nas zgłosić do Szlachetnej Paczki. Otrzymaliśmy pomoc i było to dla nas duże przeżycie - wyjątkowe jest to, że stara się dla nas człowiek, który nas nie zna – opowiada Joanna. – Bardzo chcieliśmy za te starania podziękować - rok później zostaliśmy wolontariuszami.

Kto może zostać wolontariuszem?

Osoba, która skończyła 16 lat może zostać wolontariuszem wspomagającym czyli osobą, która towarzyszy podczas rozmowy wolontariuszowi prowadzącemu rodzinę – tłumaczy Artur i z uśmiechem dodaje: Wolontariusz, który prowadzi rodzinę musi być osobą pełnoletnią. Górnej granicy wieku nie ma! Każdy z naszych wolontariuszy powinien być osobą empatyczną, zdolną do obiektywnej oceny sytuacji i dysponującą minimalną ilością czasu do wykonania zadań.

Dlaczego Wy zdecydowaliście się na wolontariat?

Nasza motywacja mocno się zmieniała – przyznaje Joasia. – Zaczęliśmy od wdzięczności, a teraz jesteśmy na etapie rozwój i pozytywne emocje. W Paczce można nauczyć się wielu nowych rzeczy i doświadczyć masy różnych sytuacji z fantastycznymi ludźmi.

Czym różni się ta akcja od innych?

Ta akcja różni się tym ogromem emocji, które można przeżywać w tak dużej grupie ludzi. To połączenie ludzi o wyjątkowych sercach – opowiadają ze wzruszeniem. – Dobry człowiek - wolontariusz spotyka na swojej drodze cudowną rodzinę i robi dla niej niesamowite rzeczy z innymi fantastycznymi ludźmi, darczyńcami o wielkich sercach. Człowiek dla człowieka z innym człowiekiem - dla nas to mechanizm, który zachwyca.

Pytanie podchwytliwe! Podczas całego procesu to Wy dajecie dużo od siebie. A czy Wy dostajecie coś w zamian?

Paradoksalnie jako wolontariusze mamy chyba najfajniejszą rolę w całym procesie! – śmieją się nasi rozmówcy. – Nie dość, że możemy doświadczyć radości dawania i pomagania to także robimy to z grupą ludzi, którzy stają się dla nas przynajmniej dobrymi znajomymi, a w wielu przypadkach przyjaciółmi. Mamy także wiele obszarów zawodowych, które mamy okazję poznać (wdrożenia, rekrutacja, logistyka, promocja).

Co chcielibyście powiedzieć tym, którzy zastanawiają się czy (i jak) wesprzeć Paczkę?

Chyba powiemy to, co wszystkim tym, którzy pytają o rolę wolontariusza: WARTO DOŚWIADCZYĆ PRZYNAJMNIEJ RAZ KAŻDEJ ROLI: WOLONTARIUSZA, DARCZYŃCY, CZY JAKIEJKOLWIEK INNEJ – podsumowuje rodzeństwo z Gdańska. Dodajmy, że w Szlachetnej Paczce można przyjąć rożne role - nie tylko wolontariusza czy lidera, ale także zdobyć cenne doświadczenie zawodowe we wspomnianych już obszarach, np. promocji, rekrutacji czy logistyce.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...