Politycy nie zabijajcie polskich mediów

27.07.2024 09:00 0 WGC / Miasto i Gmina Pelplin

Koncert w Barokowym Zespole Parkowym w Pelplinie. Wystąpią lokalne talenty

fot. Diecezja Pelplińska

Podczas koncertu wystąpią rodzeństwo Michalina, Karolina i Andrzej Kuchanni - uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści w Tczewie, Filii w Pelplinie oraz Adam Matysek – gitara (Sopot) i Magdalena Jenda-Kujawa - gitara (Gdańsk).

W środę, 31 lipca o godzinie 19:00 w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Pelplinie odbędzie się koncert promujący młode muzyczne talenty z gminy Pelplin. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w Barokowym Zespole Parkowym w Pelplinie.

O wykonawcach

Rodzeństwo Michalina, Karolina i Andrzej Kuchanni

Dzieci od czterech lat uczą się w Szkole Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści w Tczewie Filia w Pelplinie. Ich muzyczna przygoda zaczęła się od chóru, gitary i zespołów folklorystycznych. Są laureatami licznych konkursów szkolnych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Brały udział w wielu koncertach organizowanych z okazji różnych wydarzeń, zarówno indywidualnie, jak i wspólnie – w duetach i jako trio.

Michalina Kuchanna

Ma 11 lat i jest uczennicą klasy IV cyklu 6-letniego Szkoły Muzycznej w Pelplinie w klasie skrzypiec pani Krystyny Dettlaff-Czocher. Ważniejsze nagrody indywidualne Michaliny: pierwsze miejsce w I Międzynarodowym Konkursie „Mistrz Miniatury 2023” w Poznaniu, w X Gdańskim Konkursie Skrzypcowym im. Anity Romanowskiej i w konkursie Bajeczne Skrzypce II Dziecięce Wyścigi Skrzypcowe w Gdyni; drugie miejsce w XV Kaszubskich Prezentacjach Skrzypcowych w Kościerzynie; trzecie miejsce VI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2024 w Krakowie i w XXIII Sopockim Konkursie Skrzypcowym; wyróżnienie w XI Włocławskich Spotkaniach Skrzypcowych „Na polską nutę”, w VIII Grudziądzkim Konkursie Skrzypcowym im. Piotra Janowskiego w Grudziądzu, w II Pruchnickich Konfrontacjach Skrzypcowych, na Festiwalu Muzyki Słowiańskiej w Tczewie i w I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych dla uczniów klas skrzypiec, altówki i wiolonczeli Szkół Muzycznych I i II st. PIZZICATO w Krakowie. Michalina uczestniczyła w Mistrzowskich Warsztatach Skrzypcowych dla Laureatów Ogólnopolskich Konkursów i Wyróżniających się Uczniów Szkół Muzycznych II Stopnia w Gdańsku.

Karolina Kuchanna

Ma 13 lat i jest uczennicą klasy IV cyklu 6-letniego Szkoły Muzycznej w Pelplinie w klasie wiolonczeli pani Agnieszki Sucheckiej-Maćko. Gra również na skrzypcach. Ważniejsze nagrody indywidualne Karoliny: pierwsze miejsce oraz wyróżnienie za osobowość w XXVII Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy, pierwsze miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowo-Kontrabasowym w Kowalewie Pomorskim i w II Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym organizowanym w ramach Festiwalu Młodego Wirtuoza w Bydgoszczy; drugie miejsce w Żyrardowskim Konkursie Wiolonczelowym, na Festiwalu Muzyki Słowiańskiej w Tczewie, w II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych dla uczniów klas skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu Szkół Muzycznych I i II st. PIZZICATO w Krakowie, w II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalnym dla uczniów szkół muzycznych I i II st. VIRTUOSO! w Toruniu i w Konkursie Wiolonczelowym”Gramy w duecie” w Tczewie; trzecie miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie dla Uczniów Klas Skrzypiec, Wiolonczeli i Kontrabasu Potyczki na Smyczki w Świdniku; wyróżnienie w XXII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowo-Kontrabasowym w Malborku i w I Międzynarodowym Konkursie „Mistrz Miniatury 2023” w Poznaniu. Ponadto Karolina wzięła udział w koncercie "Młode Talenty w aMuz" - Najzdolniejsi uczniowie ze szkół muzycznych I stopnia województwa pomorskiego, który odbył się 10 grudnia 2023 roku w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Andrzej Kuchanny

Ma 15 lat i jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Janiny Garści w Tczewie w klasie klarnetu pana Tadeusza Negowskiego, a obecnie uczy się w klasie II cyklu 4-letniego w klasie akordeonu pana Pawła Ratajka. Gra na klarnecie w Pelplińskiej Orkiestrze Dętej. Poza klarnetem i akordeonem, gra również na skrzypcach i pianinie, aranżuje i komponuje. Ważniejsze nagrody indywidualne Andrzeja: nagroda specjalna dla aranżera na IX Festiwalu Muzyki Filmowej w Tczewie, drugie miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym dla uczniów klas fortepianu głównego, dodatkowego i obowiązkowego Szkół Muzycznych I i II stopnia CLAVIMANIA w Krakowie i wyróżnienie w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Trzciana 2023. Andrzej chętnie doskonali swoje umiejętności w ramach warsztatów instrumentalnych, w tym: XIX Warsztaty Klarnetowe im. prof. M. Pietrasa i prof. M. Schillera w Starogardzie Gdańskim, VII i VIII Kościerskie Warsztaty Akordeonowe, XIV Malborskie Spotkania Akordeonowe, XXV Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe w Wejherowie.

Michalina, Karolina i Andrzej tworzą trio, które często bierze udział w różnych wydarzeniach, koncertach i konkursach. Trio gra utwory zaaranżowane przez Andrzeja. Najważniejsze nagrody wspólne rodzeństwa: pierwsze miejsce w XIV Konkursie „Klasyka w rozrywce – rozrywka w klasyce” w Chojnicach; drugie miejsce na IX Festiwalu Muzyki Filmowej w Tczewie, na XXXV Starogardzkich Spotkaniach Kameralnych w Starogardzie Gdańskim i na V Festiwalu Muzyki Kameralnej w Kowalewie Pomorskim; trzecie miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalnym dla uczniów szkół muzycznych I i II st. VIRTUOSO! w Toruniu.

Poza nauką w Szkole Muzycznej w Pelplinie oraz na prywatnych konsultacjach, dzieci kształciły się instrumentalnie i wokalnie u wybitnych profesorów, w tym między innymi: prof. dr hab. Konstanty Andrzej Kulka, dr hab. Bolesław Siarkiewicz (Michalina), prof. dr hab. Renata Marzec, prof. dr hab. Tadeusz Samerek, prof. dr hab. Błażej Goliński (Karolina), prof. dr hab. Krzysztof Olczak, prof. Mikko Luoma, dr hab. Paweł Zagańczyk, dr Krzysztof Lutrzykowski. dr hab. Andrzej Wojciechowski, dr hab. Grzegorz Wieczorek, prof. dr hab. Paweł Krauzowicz (Andrzej).

Dzieci wspólnie wzięły udział w Letnich Kursach Muzycznych w Radziejowie oraz w XIV i XV Międzyszkolnych Warsztatach Klas Skrzypiec z Tczewa, Pelplina, Kościerzyny, Kartuz, Pucka, Gdańska, Malborka, Gdańska-Oruni, Iławy w Tczewie.

Adam Matysek

Doktor sztuki, gitarzysta, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie gitary prof. Jana Paterka. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Ambasady Austriackiej. Wyróżniony przez MKiDN odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Uczestniczył w wielu festiwalach i konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Zwyciężył na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Kielcach a także zdobył III nagrodę na międzynarodowym konkursie w Gdańsku. Wyróżnienia otrzymał na Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej w Koszalinie oraz dwukrotnie na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Przemyślu (1996 r. i 1997 r.). W roku 2000 został finalistą międzynarodowego konkursu w Viareggio we Włoszech. Występował na wieczorach poezji z J. Bińczyckim, A. Dymną, O. Łukaszewiczem, J. Kiszkisem, K. Kolbergerem, I. Kwiatkowską, A. Nehrebecką, M. Rayzacherem, A. Seniuk, A. Szczepkowskim, ks. J. Twardowskim, i J. Zelnikiem. Akompaniował solistom opery La Scala - Loredanie Arcuri i Massimiliano Gagliardo.

W dorobku koncertowym ma ponad 500 występów solowych, z orkiestrą, chórem, oraz kameralnych. Występował jako solista z orkiestrami: Akademii Muzycznej w Gdańsku, Elbląską Orkiestrą Symfoniczną, Jeunes Mussicales i Filharmonii w Koszalinie. Współpracował z Capellą Gedanensis, Filharmonią Gdańską, Słupską Orkiestrą Kameralną, zespołem Sierra Manta i Operą Bałtycką w Gdańsku. Wykonywał partie solowe współpracując z chórami: Politechniki Gdańskiej, Continuo z Sopotu, Alla Camera z Elbląga, Tibi Domine z Torunia, Juventus z Tczewa i chórem Filharmonii Krakowskiej.

Podczas trzech edycji festiwalu Gdańskie Spotkania Gitarzystów pełnił rolę prezentera gitar zgłoszonych na Międzynarodowy Konkurs Lutniczy. Koncertował w Niemczech, Belgii, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, na Litwie i w Australii. Obecnie prowadzi klasę gitary i orkiestrę gitarową w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Gdańsku.

Magdalena Jenda - Kujawa

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie gitary prof. Jana Paterka. Koncertująca solistka i kameralistka, wieloletni pedagog szkoły muzycznej I i II st. w Gdyni. Muzyk Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i Teatru Wybrzeże współpracujący przy projektach „FADO” i „FATUM”. W 2020 roku uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...