29.04.2024 15:00 0 MS/KPP w Tczewie

Mieszkańcy powiatu tczewskiego kradli jednoślady. Policja wpadła na ich ślad

Pixabay

Dwoje mieszkańców powiatu tczewskiego kradło jednoślady. Para sprzedawała je później w lombardach, albo przypadkowo napotkanym osobom. Oboje zostali zatrzymani przez kryminalnych z tczewskiej jednostki policji.

Kryminalni z tczewskiej jednostki policji zatrzymali parę odpowiedzialną za kradzież 3 rowerów i hulajnogi elektrycznej. 20-latka i 24-latek usłyszeli 3 zarzuty za kradzieże jednośladów o łącznej wartości 6400 złotych.

Jak ustalili policjanci, swoje łupy sprzedawali przypadkowo napotkanym osobom lub oddawali je do lombardów. Operacyjni odzyskali jeden z ukradzionych rowerów. Za popełnione przestępstwo grozi zatrzymanej parze do 5 lat więzienia.

Kryminalni z tczewskiej komendy Policji pracowali nad sprawami kradzieży jednośladów. Z przyjętych przez mundurowych zawiadomień o przestępstwach wynikało, że sprawcy na przełomie 5 dni ukradli 3 rowery i jedną hulajnogę elektryczną na terenie Tczewa. Wartość poniesionych strat pokrzywdzeni oszacowali na łączną kwotę 6400 złotych.

Funkcjonariusze ustalili, że związek z tymi przestępstwami ma para, kobieta w wieku 20 lat i 24-letni mężczyzna. Kryminalni zatrzymali wytypowanych mieszkańców powiatu tczewskiego, którzy trafili do policyjnej celi. W rozmowie z policjantami oboje przyznali, że swoje łupy sprzedawali przypadkowo napotkanym osobom lub oddawali je do lombardów.

20-latka i 24-latek zostali przesłuchani, a śledczy przedstawił im 3 zarzuty kradzieży jednośladów, których dopuścili się wspólnie i w porozumieniu. Policjanci odzyskali jeden z ukradzionych rowerów, który wrócił już do swojego właściciela. Za kradzież cudzej rzeczy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Co zrobić, aby zapobiec kradzieży?

— Nie pozostawiaj niezabezpieczonych i gotowych do jazdy rowerów w miejscach publicznych: przed sklepem, na ulicy itp.

— Nie pozostawiaj rowerów na klatkach schodowych (nawet, jeśli w bloku jest domofon).

— Stosuj lepsze zapięcia renomowanych firm. Lepsze zabezpieczenia zajmują złodziejom nawet kilka minut, co zazwyczaj decyduje o tym, że złodziej rezygnuje z łupu.

— Zabezpieczenia zakładajmy możliwie jak najciaśniej i w taki sposób, aby szczelina zamka była trudno dostępna. Łańcuch przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (nigdy tylko przez przednie koło). Nieskuteczne są cienkie linki czy sprężynki z zapięciami szyfrowymi- łatwo je przeciąć.

— Sfotografuj swój jednoślad oraz numer ramy (poszukaj go na spodniej części ramy, najczęściej znajduje się on pod pedałami, jeśli go tam nie ma, na pewno odnajdziesz go w karcie gwarancyjnej roweru), aby w przypadku jego kradzieży móc przekazać zdjęcie Policji.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...