Politycy nie zabijajcie polskich mediów

15.02.2024 10:00 0 MS/KPP w Świeciu

Oszukani na miłość. Jak nie dać się naciągnąć w internecie?

Pixabay

Luty kojarzy nam się z miłością i romantycznymi akcentami wokół nas. Część osób samotnych poszukuje wówczas swojej drugiej połówki. Coraz częściej takich poszukiwań dokonujemy w internecie. Wiedzą o tym różni naciągacze. Jak nie dać się oszukać, jak nie stracić pieniędzy?

Internet daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o nawiązywanie nowych znajomości. Media społecznościowe, komunikatory oraz portale i aplikacje randkowe gromadzą osoby o podobnych zainteresowaniach i to tam osoby szukające miłości kierują się w pierwszej kolejności.

Oszustwa "na miłość" zdarzają się niemal codziennie. Takie naciąganie przybiera coraz nowa formy i często niełatwo odróżnić oszusta od prawdziwego poszukującego.

Ofiarami padają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

Schemat działania jest prosty: oszust stara się przekonać ofiarę o swoich romantycznych uczuciach, zbudować więź emocjonalną i skłonić do przekazania pieniędzy. Znajomość, która zaczyna się na platformie randkowej często trwa wyłącznie w świecie wirtualnym. Niejednokrotnie wyszukiwane są osoby starsze i samotne, które są ufne i mają mniejsze doświadczenie w korzystaniu z internetowych serwisów.

Pozorna anonimowość w sieci ułatwia przestępcom zadanie. Często podawana tożsamość jest wymyślona tylko po to, aby naciągać nieświadome ofiary. Historie brzmią najczęściej bardzo prawdopodobnie. Często sprawca sprawia wrażenie troskliwego i uważnego, wypytując o jak najwięcej szczegółów. Jest to jednak działanie mające dowiedzieć się jak najwięcej o ofierze.

W końcu oszust zaczyna przekonywać, że potrzebuje jakiejś sumy pieniędzy. Najczęstszymi powodami są wypadek, nagła operacja, albo przyjazd do "ukochanej" osoby. Jest to emocjonalna manipulacja.

Popularnymi przykładami takiego oszustwa są na "amerykańskiego żołnierza” lub „jemeńskiego lekarza”. Na pewnym etapie znajomości oszust przekazuje, że bardzo chciałby przyjechać do Polski. Obiecuje wspólne zamieszkanie i szczęśliwe życie.

W takich historiach bardzo często okazuje się, że wysłane już wcześniej rzeczy osobiste i oszczędności zostały zatrzymane przez celników. Z uwagi na to, że wszystkie oszczędności były w przesyłce, nie jest w stanie pokryć kosztów i prosi o przelew pieniędzy. Gdy ofiara oszusta prześle pieniądze na konto wskazane przez przestępcę, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy.

Jak rozpoznać oszusta

Oszuści szybko wyznają silne uczucie względem swojej ofiary;

Odwlekają ustalenie daty spotkania z uwagi na swoją pracę;

Nadają ofierze zdrobniałe, urocze przezwisko, co chroni ich przed pomyłką, gdy rozmawiają na czacie z wieloma ofiarami jednocześnie;

Używają nieprawdziwych zdjęć atrakcyjnych osób;

Proponują przeniesienie rozmów poza serwis randkowy najczęściej na popularny komunikator;

Dzielą się swoimi problemami życiowymi, które mogą być rozwiązane wyłącznie za pomocą pieniędzy, aby w rezultacie poprosić o pomoc finansową;

Jeśli masz podejrzenie, że osoba, z którą korespondujesz nie jest tą, za którą się podaje, warto o tym porozmawiać z kimś z grona przyjaciół lub rodziny. Jeśli coś wygląda na zbyt piękne, by było prawdziwe, czasem prawdziwe nie jest. — zaznacza policja.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...