17.11.2023 08:14 0 MS/Policja

Policja organizuje akcje przeciwko hejtowi

pixabay

Policjanci przestrzegają przed hejtem i cyberprzemocą. Liczne spotkania z młodzieżą na temat mowy nienawiści pokazują, jak ważne są takie zajęcia.

Wiele osób i instytucji uważa hejt w internecie za zjawisko bardzo powszechne i niezwykle niebezpieczne. Z danych wynika, że każdego miesiąca niemal tysiąc osób podejmuje nieudaną próbę samobójczą. Wśród nich najwięcej stanowią nastolatkowie w wieku 13-18 lat, ale również bardzo dużą grupę stanowią młodzi dorośli do 24 roku życia. Co szokujące, zdarzają się przypadki prób samobójczych również wśród dzieci w przedziale wiekowym 7-12 lat. Każdego roku te zatrważające statystki rosną!

Czym dokładnie jest hejt?

obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie innych. Jest jedną z form cyberprzemocy, czyli przemocy, głównie słownej, w internecie. Wyzywanie innych ludzi w internecie, wstawianie kompromitujących zdjęć, wyszydzanie, to niektóre przykłady tego, jakie działania podejmują hejterzy. Często wynika to z braku uświadomienia sobie, że mimo dzielącej nas odległości i pod zasłoną avatara oraz nicku, mamy do czynienia z prawdziwymi ludźmi. Ludźmi, których nienawistne komentarze mogą boleć zupełnie tak samo, jak w życiu realnym.

Efekt kabiny pilota

Brak odpowiedzialności za swoje słowa w internecie określany jest "efektem kabiny pilota". W trakcie II Wojny Światowej piloci bombowców odczuwali dużo mniejsze koszty emocjonalne, niż na przykład wojska lądowe. Wynikało to z tego, że nie widzieli swoich ofiar. Uznaje się, że w podobny sposób może działać internet.

Ofiary hejtu nie są same!

Ofiary hejtu, ale też osoby, które podejrzewają u siebie depresję, mogą zgłosić się po pomoc. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wspiera i doradza na swojej stronie oraz pod numerem telefonu 116 111. Można też odwiedzić strony Forum Przeciw Depresji, albo Życie Warte Jest Rozmowy. Nie zapominajmy też o pogotowiu stale dyżurującym pod numerem 112.

Unikajmy zostawiania nienawistnych komentarzy w sieci. Nasza agresja może skrzywdzić innego człowieka, a nieprzemyślane słowa mogą skutkować nawet odpowiedzialnością karną. Szczególną uwagę zwracajmy na nasze dzieci, starajmy się dopytywać co u nich w szkole. Nie bądźmy obojętni na ich problemy!


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...