02.11.2023 14:16 1 Marcin Skałbania/GCK w Czersku Zakątek Sztuki
Jeszcze tylko kilka dni podziwiać będzie można przepiękne płaskorzeźby. Wystawa prac Włodzimierza Ostoja-Lniskiego w Bibliotece Publicznej w Czersku potrwa do 10 listopada.
Wystawa pod tytułem „Strajk szkolny w Czersku w 1906 r.” to płaskorzeźby na drewnie lipowym. Opowiada o niezwykle ważnym wydarzeniu w dziejach Pomorza. Na zajęciach religii uczniowie poszli w ślad swoich rówieśnikow z Wrześni z 1901 roku. Modlitwa "Ojcze Nasz" w języku polskim i uchylanie się od odpowiadania po niemiecku pokazały fałsz niemieckiej propagandy, która Kaszubów określała jako Niemców. Nieletni inicjatorzy strajku otrzymali karę chłosty po 12 kijów. Żeby dowiedzieć się więcej o tej historii, warto wybrać się do Biblioteki Publicznej.
Pan Włodzimierz Ostoja-Lniski zajmuje się tworzeniem rzeźb niemal całe swoje życie. Inspiruje się głównie Biblią i żywotami świętych. Kilkukrotnie otrzymywał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Jego prace można zobaczyć w ponad dwudziestu muzeach w całej Polsce, w tym między innymi Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Okręgowe imienia Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, czy Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, które prowadzi międzynarodowe badania nad drzeworytnictwem ludowym. Tworzy również kapliczki, szopki bożonarodzeniowe, jest też autorem XIV stacji drogi krzyżowej w sanktuarium maryjnym w Sianowie.
Obecna wystawa jest realizacją stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury na rok 2023.