27.09.2021 12:50 0 MW

Jak nie zgubić się w lesie? Lasy Państwowe stworzyły autorską aplikację

Fot. MW

**W związku z licznymi zaginięciami i brakiem umiejętności odnalezienia się w lesie, leśnicy wpadli na pomysł stworzenia aplikacji. mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach), bo tak się nazywa aplikacja, oprócz geolokalizacji ma też inne opcje. Jakie? Specjalnie dla was sprawdziliśmy. **

Policjanci, strażacy i leśnicy co roku otrzymują tysiące telefonów z prośbą o pomoc w dotarciu do domu lub miejsca, z którego grzybiarze lub użytkownicy leśnych terenów mogą wydostać się z wybranych kierunkach. Pracownicy Lasów Państwowych od lat dokonują pomiarów i inwentaryzacji lasu, tak by mieć dokładny opis tego, co dzieję się i jak wygląda bogactwo lasu w jego zasoby. Na podstawie tych danych sporządzono mapę lasu z dokładnymi danymi o drzewostanie, zbiorowisk roślinnych, form własności, łowiectwa, siedlisk leśnych, zakazów wstępu do lasu, zagospodarowania turystycznego lub zagrożenia pożarowego. Każda z tych warstw pokazuje nam inne możliwości odkrywania lasu.

Fot. MW

Co do samej aplikacji to pobranie jej nie jest trudne. Zajmuje ok. 26 MB i trwa to ok. 1 minuty, może 2. Ponadto nie trzeba się nigdzie logować i podawać danych. Jedyne dane, to te które sami zaznaczymy na mapie. Jest taka opcja przez co łatwiej będzie nam w trafić kolejny raz na miejsca, w których były kurki czy podgrzybki. Ponadto możemy na fragmencie mapy zaznaczyć fragment trasy i sprawdzić jaka to odległość, oczywiście rzeczywista na leśnym szlaku.

Ponadto klikając w dowolne miejsce na mapie możemy zobaczyć czy jest to obszar leśny czy nie. Kiedy na mapie klikniemy w taki obszar możemy na tzw. obszarze taksacyjny dokładnie odczytać cały zasób z jakim mamy do czynienia na danym terenie.

Fot. MW

Mapy BDL to mapy zasobów. Mapy podkładowe to mapy typu: topograficznego lub lotniczego. Natomiast mapy WMS - to mapy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i zaznaczonych na nich rezerwatach, parkach narodowych.

Fot. MW

Jaka jest nasza ocena?

Aplikacja jest bardzo przydatna nie tylko leśnym w terenie. Można ją wyświetlać w mieście i poszukać pomników przyrody w najbliższej okolicy. Ponadto działa również bez Internetu, co jest dużym ułatwieniem, gdyż często tracimy w lesie zasięg. Jest też dobra lekcja lub powtórka z kartografii, zwłaszcza dla młodszego pokolenia. Znaleźliśmy grzyby na danym terenie, a nie mamy pamięci gdzie to było. Proszę bardzo to już nie problem. Z aplikacją wrócimy do borowików lub platek maślaków. Kto nie był jeszcze na grzyby ma szansę. Pogoda dopisuje, aplikacja już jest. Udanego grzybobrania i leśnych wędrówek.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24