14.07.2021 13:23 0 art.spons. Artykuł sponsorowany

Zasady higieny i dezynfekcji w gabinecie kosmetycznym

art.spons.

Pandemia uwidoczniła znaczenie przestrzegania zasad higieny i dezynfekcji w naszym codziennym życiu. Również w kontekście powszednich spraw, nie tylko zaś w salonach kosmetycznych czy placówkach medycznych, dbałość o te kwestie ma fundamentalne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa w tych trudnych czasach.

Rzecz podstawowa - częste mycie rąk

Zarówno przed jak i po interakcją z kolejnym klientem salonu kosmetycznego wskazane jest mycie rąk. Dotyczy to nie tylko samej jego osoby, ale też wszelkich jego przedmiotów, takich jak karta kredytowa, dokumenty, banknoty czy płaszcz. Również na nich znajdować się mogą szkodliwe związki mogące zaszkodzić nam, a potencjalnie również wielu kolejnym osobom, na które to możemy je przenieść.

Polecanym sposobem na skrupulatne, przynoszące pożądany efekt mycie rąk jest sposób o nazwie Ayliffa. Czas mycia rąk, dobór wykorzystanych do tego środków jak i również sama metoda z jaką będziemy tego dokonywać - wszystko to ma duże znaczenie w kontekście tego jak wygląda rzeczywista skuteczność mycia. Pamiętajmy, że dokonujemy go by się zdezynfekować, nie zaś by odstawić pusty rytuał nie przekładający się na rzeczywistą higienę.

Kiedy należy myć ręce podczas pracy w salonie kosmetycznym?

Absolutną podstawą będzie tutaj dokładne umycie rąk przed rozpoczęciem każdego kolejnego zabiegu. Należy zwrócić szczególną uwagę na czynności tworzące ryzyko przerwania ciągłości tkanek, jak chociażby realizacje nakłuć czy nacięć. Czynności angażujące nawet najmniejsze igły również kwalifikują się do tej grupy, stanowiąc potencjalne zagrożenie wprowadzenia zarazków pod skórę klienta lub własną. Dlatego właśnie podchodząc do tych czynności trzeba wyeliminować podobną ewentualność poprzez dezynfekcję naszych rąk.

W jaki sposób osłaniać twarz w salonie kosmetycznym?

Spektrum środków pozwalających na osłanianie twarzy jest szerokie, jakkolwiek jednak nie jest to niestety tożsame z jednakową skutecznością każdego z nich. Na rynku, w aptekach czy nawet popularnych sklepach spożywczych znajdziemy przyłbice, okulary, maseczki - całe spektrum rozwiązań. W praktyce jednak najlepszy poziom ochrony przyniosą nam maseczki typu FPP3 bądź maseczki chirurgiczne. Wyłącznie one zapewnią nam osłonę przed przeniesieniem patogenów. Rozwinięcie tego artykułu znajduje się na zasady higieny i dezynfekcji w gabinecie kosmetycznym.

Kolejną nieoczywistą sprawą jest to, że prawdziwie skuteczną ochronę twarzy uzyskamy wtedy, gdy będziemy mieli do czynienia z noszeniem w parze z maseczką również okularów. Jakkolwiek przekładać może się to na dyskomfort oddychania związany też z parowaniem okularów, to jednak połączenie to stanowi najlepszy sposób dopełnienia tak istotnego punktu powszedniej higieny jak osłonięcie twarzy przy kontakcie z klientem.

Przyłbica - więcej wygody i mniej ochrony

Popularne przyłbice, pomimo wyższego komfortu, nie stanowią również ochrony w kontekście mikrobiologicznym. Dlatego też właśnie wykorzystanie tych rozwiązań, sprawdzających się co prawda przy trywialnym kichnięciu, nie może być polecone ponad walory stwarzane przez połączenie okularów i maseczki chirurgicznej.

Nie należy zapominać również o tym, że przyłbice również muszą być dezynfekowane.

Bezpieczeństwo to priorytet

Jakkolwiek przestrzeganie na bieżąco wszystkich tych zasad wydawać się może fatygujące, to należy pamiętać, że robimy tego dla zachowania fundamentalnego bezpieczeństwa osób wokół nas - jak i również nas samych.


Czytaj również: