04.02.2021 17:25 0 NW/gdynia.pl

Antywirusowa klimatyzacja, alkolock... - w Gdyni pojawią się nowe autobusy

Źródło:gdynia.pl

Na ulice Gdyni wyjedzie szesnaście standardowych i osiem przegubowych pojazdów popularnej, niemieckiej marki. To kolejny skok jakościowy w gdyńskiej komunikacji miejskiej. Nowe, zeroemisyjne elektrobusy korzystać będą z technologii, której nie posiadają dotychczas używane pojazdy. Wewnątrz pojawi się sporo innowacyjnych rozwiązań, w tym antywirusowa klimatyzacja, alkolock czy ciche silniki elektryczne.

Rozstrzygnięto przetarg na zakup fabrycznie nowych szesnastu autobusów elektrycznych standardowej długości i ośmiu przegubowców. Jak informuje gdyński ratusz, po ocenie wszystkich ofert przez komisję najlepszą propozycją okazała się ta przedstawiona przez spółkę EvoBus Polska – polskiego dystrybutora autobusów marki Mercedes-Benz.

47 mln 224 tys. 128 zł brutto – tyle kosztować będzie pierwsza część przetargu, czyli zakup 16 standardowych elektrobusów. Druga część, czyli kupno 8 przegubowych elektrobusów to koszt 31 mln 639 tys. 280 zł brutto. Znaczną część kosztów, bo aż 85 proc. tych kwot pokryje dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Konsekwentnie rozwijamy ideę elektromobilności w Gdyni i już niedługo dostarczymy mieszkańcom pojazdy zgodne z najwyższymi aktualnie standardami, absolutnie zeroemisyjne, ciche i oparte na bardzo innowacyjnych rozwiązaniach. Co najważniejsze, z ogromnym udziałem środków unijnych. Razem z pierwszą częścią projektu, czyli siecią stacji ładowania w całym mieście będzie to naprawdę wielka zmiana w komunikacji miejskiej. Jej pozytywne efekty odczują wszyscy, od kierowców i zarządców po samych pasażerów – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. Gospodarki.

Nowe autobusy posiadać będą kilka udogodnień. Nie zabraknie w ich wnętrzach defibrylatorów, automatycznych systemów wykrywania i tłumienia ognia, aktywnych tempomatów reagujących na przeszkody drogowe czy asystentów prawej strony, które monitorować będą „martwe pole” kierowcy. Pojawią się również systemy alkolock, które sprawdzać będą trzeźwość kierowców, kamery cofania czy monitoring w zakresie 360 stopni. Nowością będą klimatyzacje, które na bieżąco zabijać będą grzyby, drobnoustroje i wirusy we wnętrzu pojazdu. Ta opcja wydaje się być szczególnie istotna w dobie panującej pandemii.

Jeszcze na etapie przygotowywania przetargu podjęliśmy decyzję, aby w punktacji uwzględnić stosowanie nowoczesnych technologii. Zyska na tym nie tylko środowisko, ale przede wszystkim pasażerowie, którzy oprócz dodatkowego miejsca we wnętrzu docenią cichy elektryczny napęd. Nowe pojazdy będą posiadać system klimatyzacji zwalczającej grzyby, pleśnie i wirusy, w tym także koronawirusa, będzie też bezpieczniej m.in. dzięki nowoczesnym systemom przeciwpożarowym, defibrylatorom czy systemom wspierającym pracę kierowcy. Elektrobusy będą w pełni dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami – wymienia Lech Żurek, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni.

Autobusy korzystać będą z tzw. szybkich ładowarek. Te powstają na pętlach i przystankach końcowych w różnych dzielnicach Gdyni w ramach projektu „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań”.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...