04.02.2021 15:30 0 NW/pomorskie.eu

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Na jakie nowotwory chorują na Pomorzu?

Źródło:pomorskie.eu

Jak co roku, 4 lutego, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Na Pomorzu najczęściej diagnozowane są: rak oskrzeli i płuc, sutka, gruczołu krokowego, skóry i jelita grubego. Lekarze nieustannie powtarzają, że w przypadku chorób nowotworowych najważniejsza jest profilaktyka, co wiąże się z regularnymi badaniami, zdrową dietą i stylem życia.

Choć w większości przypadków nie można określić jednego czynnika odpowiedzialnego za ich powstanie, to uważa się, że chorobę wywołuje najczęściej zespół czynników. Eksperci głoszą, że prawie 70 procent nowotworów złośliwych związana jest ze stylem życia, dietą i otaczającym nas środowiskiem.

Do stylu życia zalicza się m.in.: wykonywany zawód, sposób spędzania wolnego czasu np. brak aktywności fizycznej, nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, a także nałogi (np. palenie papierosów, alkohol). Ryzyko zachorowania na raka złośliwego zwiększają też: niewłaściwa dieta prowadząca do otyłości, zanieczyszczenie środowiska oraz zakażenia i wirusy – czytamy na pomorskie.eu.

Wirus HPV przenoszony drogą płciową, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy, 90 procent zachorowań na raka odbytu, 60 procent nowotworów złośliwych raka jamy ustno-gardłowej.

Profilaktyka pierwotna to najskuteczniejsza forma walki z nowotworem. Ważne jest upowszechnianie wiedzy na temat onkologii i propagowanie prozdrowotnych zachowań i zdrowego stylu życia. Ważne jest unikanie stresu, bogata w warzywa dieta, rutynowe badania lekarskie i obserwowanie własnego ciała.

Pandemia spowodowała, że pacjenci mają utrudniony kontakt z lekarzem. Większość wizyt została zastąpiona teleporadami, co nie zawsze pozwala na skuteczne działanie. Wiele badań profilaktycznych w 2020 roku nie odbyło się lub zostało przełożonych na inny termin. Nierzadko z wizyty rezygnowali także sami zainteresowani – w obawie przed zakażeniem.

Nowotwory rozwijają się latami, dlatego tak istotne jest regularne badanie się.

Profilaktyczne badanie, które powinno się wykonywać bez względu na to czy coś nam dolega:

– USG piersi – raz na rok po 30 r. ż.,

– mammografię – raz na 2 lata powyżej 40 r. ż.,

– cytologię – raz na 3 lata powyżej 25 r. ż. (mogą skorzystać aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego tego badania w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ). Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub pod numerem 58 727 01 30,

– kolonoskopię – raz na 10 lat po 40 r. ż. (mogą wykonać aktywni zawodowo mieszkańcy województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie mieli wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat). Zapisy na badanie poprzez formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub pod numerem 58 727 01 30,

– PSA – po 40 r. ż.,

– morfologię – raz na rok.

Na jakie nowotwory chorują Polacy?

Ze zdiagnozowanym nowotworem w Polsce żyje prawie milion osób. Codziennie kilkaset osób dowiaduje się, że ma raka. Wskaźniki w naszym kraju są coraz lepsze, ale wciąż pozostają gorsze niż w Europie Zachodniej.

Najnowsze dane dotyczące zachorowań i zgonów na Pomorzu i w Polsce pochodzą z 2018 r. Kobiety najczęściej chorowały na raka: sutka (22,5 proc.), oskrzeli i płuc (9,3 proc.) oraz skóry (8,8 proc.). U mężczyzn najczęściej diagnozowano raka: gruczołu krokowego (19,6 proc.), oskrzeli i płuc (16,1 proc.) i tak samo skóry (8,1 proc.) – podaje portal samorządu województwa pomorskiego.

Najczęściej kobiety umierały na raka oskrzeli i płuc (17,5 proc.), sutka (15 proc.), i jelita grubego (8 proc.). U mężczyzn śmiercionośny był rak oskrzeli i płuc (28,2 proc.), gruczołu krokowego (10,1 proc.) i jelita grubego (7,6 proc.).

Sytuacja zdrowotna na Pomorzu

W województwie pomorskim u kobiet najczęściej wykrywano nowotwory sutka (20,7 proc.), skóry (11,9 proc.) i oskrzeli i płuc (11,4 proc.). Natomiast u panów diagnozowano raka gruczołu krokowego (25 proc.), oskrzeli i płuc (16,5 proc.) i skóry (9,6 proc.).

W 2018 roku na Pomorzu zmarło z powodu nowotworu 6115 osób. Więcej, bo 3310 mężczyzn niż kobiet (2805).

Źródło:pomorskie.eu


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...