12.11.2020 09:30 0 raz

Miliony złotych na remont Żurawia Gdańskiego

źródło: NMM

Jest niezaprzeczalnie jednym z symboli stolicy Pomorza, jak i całego wręcz regionu. Żuraw Gdański – bo o nim mowa – doczeka się remontu i konserwacji. Na ten cel Narodowe Muzeum Morskie otrzymało kilkanaście milionów złotych.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na konserwację i remont Żurawia Gdańskiego otrzymało ponad 15,1 miliona złotych dofinansowania z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa w ramach Programu Kultura.

Jak podkreślają przedstawiciele Narodowego Muzeum Morskiego Żuraw Gdański, dawny dźwig portowy – to obok fontanny z Neptunem - najbardziej wyrazisty symbol Gdańska, zabytek jednoznacznie kojarzony z jego morską przeszłością i potęgą.

Dzisiejszy murowano-drewniany Żuraw różni się od pierwszego, całkowicie drewnianego dźwigu portowego zbudowanego w tym miejscu. Najstarsza wzmianka źródłowa o tej budowli pochodzi z 1367 roku Wiemy też, że drewniany dźwig spłonął w 1442 roku – opisują muzealnicy. - Nowy wzniesiono w latach 1442-1444. Składał się z dwóch murowanych baszt, między którymi zainstalowano opisany wyżej drewniany mechanizm wyciągowy. Żuraw był własnością miasta, a administrował nim mistrz dźwigowy.

Jak czytamy na stronie NMM, w XIX w. Żuraw utracił znaczenie jako dźwig portowy i był wykorzystywany przede wszystkim do stawiania masztów na statkach wiślanych. Sto lat później znalazł jeszcze jedno zastosowanie: służył do wynurzania ruf statków z napędem mechanicznym, by umożliwić naprawę sterów i śrub. Ostatni mistrz dźwigowy Żurawia zmarł w 1858 r., a w basztach zadomowili się lokatorzy. Otwarto tu m.in. wytwórnię pantofli i zakład fryzjerski.

Podczas II Wojny Światowej Żuraw został zniszczony - konstrukcja drewniana spłonęła doszczętnie, a z części ceglanej pozostało 60 procent.

Dokumentację rekonstrukcyjną opracowano w 1956 r., a następnie rozpoczęła się odbudowa. W 1962 roku Żuraw został przekazany Muzeum Morskiemu, 10 lat później przemianowanemu na Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, a od 10 grudnia 2013 roku noszącemu nazwę Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – dodają pracownicy tej instytucji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...