23.04.2020 11:11 0 raz/mat.pras

Tczewska skarbnica otwiera 'skrzynię skarbów'

fot. UM Tczewa

Czas epidemii koronawirusa, kiedy lepiej nie wychodzić z domu bez potrzeby, warto poświęcić na poznanie swojej małej ojczyzny. Ułatwiają to bibliotekarze z Tczewa, którzy wirtulanie udostepniaja bezcenne zbiory związane z historia miasta.

Wszyscy lubimy tajemnicze opowieści, wszystkich nas, niezależnie od wieku, pasjonuje odkrywanie „skarbów” przechowywanych na zapomnianych strychach, ukrytych w domowych zakamarkach, eksponowanych w muzealnych gablotach. Obecnie, kiedy instytucje kultury są zamknięte, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie uchyla przed mieszkańcami rąbka tajemnicy, otwiera wieko bibliotecznej „skrzyni skarbów”, gwarantując, że każdy pasjonat burzliwych dziejów Grodu Sambora znajdzie tu coś dla siebie - zachęcają tczewscy bibliotekarze.

Skarbnica, czyli Tczewska Biblioteka Wirtualna stanowi dla internautów zachętę do wyruszenia w jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną podróż „w czasie i przestrzeni”, podróż, której punktami docelowymi mają być widoki prezentowane na awersach kart korespondencyjnych.

To właśnie dzięki kolejnej inicjatywie Miejskiej Biblioteki Publicznej tczewianie mają możliwość poznania sekretów miasta, którego już nie ma, miasta którego nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy, miasta które się zmieniało, ulegało licznym przeobrażeniom, było świadkiem, a zarazem mimowolnym uczestnikiem ważnych wydarzeń dziejowych. I co najważniejsze, proponowana przez MBP “podróż”, jest podróżą wyłącznie wirtualną! Podróżujmy więc, nie ruszając się na krok ze swojego miejsca zamieszkania. A wszystko w duchu akcji #zostanwdomu - informują pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

W Tczewskiej Bibliotece Wirtualnej można przeglądać ponad 700 pocztówek. Zaprezentowane eksponaty, pochodzące z kolekcji Ireneusza Dunajskiego oraz Tomasza Spionka zostały opracowane w oparciu m.in. o Studium Historyczno-Urbanistyczne Miasta Tczewa, Ewidencję Dóbr Kultury, mapy katastralne, archiwalia oraz dostępne w zbiorach Sekcji Historii Miasta publikacje tematyczne.

fot. UM Tczewa

Prace nad opracowaniem ponad 900 kart pocztowych, znajdujących się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, rozpoczęły się w czerwcu 2019 roku. Po przeanalizowaniu kolejnych widoków i ich szczegółowym opisaniu rozpoczął się proces digitalizacji pocztówek, zaś w lutym bieżącego roku przystąpiono do tworzenia strony skarbnica.tczew.pl, która oficjalnie zaprezentowana została internautom 20 marca. I co najważniejsze… Codziennie wzbogacana jest o kolejne, nierzadko unikatowe eksponaty. Przez pierwszy miesiąc zbiory wyświetlono 11 tysięcy razy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24