16.03.2020 14:45 0 NW/gov.pl

#zostańwdomu i ucz się online

Źródło: Pixabay.com

Zawieszenie zajęć w szkołach to nie są wakacje ani ferie – takie słowa odbijają się szerokim echem od kilku dni we wszystkich mediach. Co robić, jeżeli zajęcia się nie odbywają, a dodatkowo nie można urozmaicić sobie czasu, wychodząc na spacer czy do galerii handlowej? Zamknięcie szkół nie oznacza całkowitej przerwy w nauce. Większość uczniów wciąż musi i powinna się uczyć – tylko, że online.

Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji przygotował dla każdego przedmiotu propozycje materiałów, na bazie których nauczyciele mogą zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych.

Chcemy ułatwiać i podpowiadać. Aby znalezienie interesujących materiałów na naszej stronie było prostsze, ułożyliśmy je w formie swoistego planu lekcji dla wszystkich klas, niezależnie od etapu edukacji – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje znaleźć można materiały zgodne z podstawą programową. Mogą z nich korzystać nie tylko nauczyciele, ale także uczniowie, chcący utrwalić swoją wiedzę lub przygotować się do zbliżających egzaminów.

Materiały na stronie zostały przygotowane w formie planów lekcji, dzięki czemu przeglądanie ich jest o wiele łatwiejsze i przejrzyste.

Warto korzystać z rzetelnych, merytorycznych źródeł. Na stronie epodreczniki.pl znajdują się materiały do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół, które uwzględniliśmy w przykładowych planach lekcji. Chcemy, aby w czasie zawieszonych zajęć uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiedzy i powtórzenia dotychczasowych lekcji. Dla nauczycieli może to być okazja do zdobywania nowych kompetencji – podkreśla Dariusz Piontkowski, minister edukacji.

Jak zmobilizować swoich uczniów do nauki? Warto połączyć się z nimi online – poprzez różnego rodzaju aplikacje i strony, takie jak Facebook, Skype czy Google Classroom. Jak to zrobić, w swoich tutorialach wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji pod tym linkiem.

Opracowane materiały to efekt współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z ekspertami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz NASK.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...