12.03.2020 11:28 0 mike/Pomorskie.eu

Zabezpieczono dodatkowe miejsca szpitalne dla zarażonych koronawirusem

Źródło: Szpitale Pomorskie, za: Pomorskie.eu

Co prawda, na Pomorzu nie potwierdzono dotąd przypadku zarażenia koronawirusem, jednak władze samorządowe województwa wolą przygotować się na taką sytuację. W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku zabezpieczono sześć stanowisk w standardzie intensywnej opieki medycznej. Placówka dysponuje też wydzielonymi 20 miejscami dla pacjentów z potwierdzoną diagnozą koronawirusa. Niewyuczone, że kolejny, 20-łóżkowy oddział powstanie w Prabutach.

Obecnie gdańska placówka może przyjąć pacjentów w ciężkim stanie, z objawami zagrażającymi życiu. Dodatkowe stanowiska Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy wyposażono m.in. w sprzęt do monitorowania saturacji krwi, kardiomonitor modułowy czy wysokiej klasy pompy infuzyjne. Stanowiska są odseparowane od innych pomieszczeń w szpitalu. Dostępnych jest też dodatkowych 20 łóżek.

Dodatkowe łóżka znajdują się na tym samym piętrze, co łóżka przygotowane w standardzie zbliżonym do intensywnej terapii – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes spółki Szpitale Pomorskie. – Dzięki temu możemy zapewnić opiekę nad zakażonymi w jednym miejscu, z maksymalną ochroną innych pacjentów – dodaje.

Jak poinformował podczas posiedzenia Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, możliwe jest otwarcie nowego oddziału dla osób zarażonych koronawirusem w Prabutach.

Odział ten powstałby na bazie nieuruchomionego jeszcze Oddziału Rehabilitacji Pneumologicznej. Wyremontowany ze środków UE i budżetu samorządu województwa pomorskiego 20-łóżkowy oddział został otwarty w lutym 2020 roku. Warunkiem uruchomienia oddziału jest wyposażenie go w dodatkowy sprzęt specjalistyczny, w szczególności w respiratory, wsparcie kadrowe ze strony innych podmiotów oraz zabezpieczenie personelu w osobiste środki ochrony, co pozostaje w kompetencjach wojewody i innych agencji rządowych – czytamy na stronie Pomorskie.eu.

Jak podało w czwartek (12 marca) Ministerstwo Zdrowia, w Polsce dotąd potwierdzono 47 przypadków zakażenia koronawirusem. Większość przypadków czuje się dobrze i bardzo dobrze. Na razie nie stwierdzono podobnego przypadku na Pomorzu.

Jak podkreślają zarówno przedstawiciele władz, jak i epidemiolodzy, choć należy zachować ostrożność, trzeba wystrzegać się paniki, która jest nieuzasadniona. Warto również korzystać wyłącznie z potwierdzonych, obiektywnych źródeł informacji. Zestaw podstawowych, wiarygodnych danych na temat koronawirusa można znaleźć w serwisie Pacjent.gov.pl. Zestaw pytań i odpowiedzi ws. zagrożeń zdrowotnych można też znaleźć na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Apel Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, do mieszkańców

Szanowni Państwo!
Wczoraj podjęte decyzje o zamknięciu instytucji kultury i placówek edukacyjnych wprowadziły w moim odczuciu niemałe zamieszanie. Dla porządku więc, przekazuję Państwu garść rad i wytycznych:
– potraktujcie Państwo poważnie kwestię unikania skupisk ludzkich. Szkoły, przedszkola, uczelnie, teatry czy kina nie są zamknięte, aby utrudnić Państwu życie. Zdecydowanie bardzo proszę o ograniczenie wyjść z domów i wytłumaczenie dzieciom i młodzieży, że nie mamy do czynienia z dodatkowymi wakacjami, ale z poważną sytuacją, w której i oni ponoszą odpowiedzialność za dalszy rozwój pandemii;
– rodzice dzieci do lat 8 mogą skorzystać z 14-dniowego zasiłku opiekuńczego płatnego w wysokości 80 proc. rodzice starszych dzieci powinni ustalić z pracodawcą zasady pracy podczas najbliższych 2 tygodni;
– nie szturmujmy sklepów – rząd informuje o tym, że nie będą one zamykane, więc nie ma potrzeby wpadać w panikę. Oczywiście o podstawowe zapasy warto zadbać, ale wyrywanie sobie produktów z rąk przy sklepowych półkach to przesada;
– pamiętajmy o higienie, zdrowym odżywianiu, nawadnianiu się, aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – mamy w tym zakresie ogromne możliwości. Jeśli czujecie się Państwo dobrze, nie przechodzicie kwarantanny, to nie ma przeciwwskazań do spaceru;
– stosujmy się do zaleceń przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.
I najważniejsze:
Pamiętajcie Państwo, o tym, że żyjemy pośród innych ludzi – osób starszych, osób z przewlekłymi chorobami, kobiet w ciąży, osób z obniżoną odpornością. Te osoby są w grupie podwyższonego ryzyka i mimo, że sami możemy być zdrowi, możemy zakazić innych. Tym samym myśleniem kierujcie się Państwo również w innych sytuacjach - pomagajcie sobie, bądźcie wrażliwi na innych, nie przekazujcie innym nierzetelnej, niesprawdzonej wiedzy.
Apeluję o pozostawanie w domach, zachowanie spokoju i rozsądku oraz wzajemne wsparcie w tym trudnym momencie.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...