26.11.2019 13:03 7 mike/Pomorskie.eu
Rekordowo niska stopa bezrobocia, wysoki stopień przedsiębiorczości mieszkańców regionu czy wzrost wynagrodzeń. Tak w skrócie można scharakteryzować minione pięć lat na lokalnym rynku pracy. Korzystne trendy mogą cieszyć Pojawiają się jednak problemy, takie jak niekorzystne prognozy demograficzne czy wysoki udział kobiet wśród bezrobotnych.
O najniższym bezrobociu w regionie od niemal 30 lat pisaliśmy w tym artykule. Sytuacja ta ma swoje plusy i minusy. Te pierwsze dostrzegają osoby poszukujące zatrudnienia. Okazuje się jednak, że liczba wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, które zgłoszono do powiatowych urzędów pracy, spada. W rekordowym pod tym względem 2017 roku było ich ponad 120 tys. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 roku liczba ta wyniosła 75,3 tys., a więc była znacząco niższa.
Rynek pracownika sprawia, że pracodawcy są skłonni oferować wyższe, konkurencyjne wynagrodzenia. Przeciętne wynagrodzenie na Pomorzu w pierwszym półroczu 2019 roku wynosiło 5207,93 złotych brutto, co daje Pomorskiemu trzecie miejsce w Polsce. W ciągu minionych pięciu lat średnia płaca brutto wzrosła o prawie 1120 złotych.
Źródło: Pomorskie.eu
Warto zwrócić uwagę na przedsiębiorczość mieszkańców Pomorza. Do września 2019 roku w naszym regionie działało 306 tys. firm, a liczba ta zwiększyła się w stosunku do ubiegłego roku o około 10 tys. Pięć lat temu na Pomorzu funkcjonowało niespełna 276 tys. podmiotów gospodarczych. Pod względem przedsiębiorczości Pomorze ustępuje tylko Mazowszu. W ciągu minionych pięciu lat liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o ponad połowę – z 95,2 tys. we wrześniu 2014 roku do 41,1 tys. w tym samym miesiącu 2019 roku.
Źródło: Pomorskie.eu
Pod względem wskaźnika zatrudnienia Pomorskie zajmuje czwarte miejsce w kraju, po województwach mazowieckim, wielkopolskim i łódzkim. W 2018 roku dla osób z grupy wiekowej 20–64 lat wynosił on 74 proc. i był wyższy niż średnia unijna. Właśnie w tym zakresie pomorscy samorządowcy widzą źródło sukcesu regionu.
– Chcę podkreślić, że taka dobra sytuacja i rozwój gospodarczy są w dużej mierze zasługą mieszkańców województwa, ich aktywności, a nie działalności obecnego rządu – zaznacza Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Problemem dla pracodawców – i ogólnie: dla rynku pracy w całej Polsce – są niekorzystne prognozy demograficzne. W ciągu najbliższych sześciu lat liczba Pomorzan, którzy są w wieku produkcyjnym zmniejszy się o prawie 53 tys., a do 2050 roku – o prawie 280 tys.
– Jednocześnie znacząco będzie rosła liczba ludności w wieku poprodukcyjnym – w roku 2025 wyniesie ponad pół miliona osób, a w 2050 może przekroczyć 760 tys. osób (czyli liczbę podobną do dzisiejszej sumy wszystkich osób biernych zawodowo). Negatywnymi stronami tego zjawiska będą m.in. wzrastające wydatki na świadczenia emerytalne czy opiekę medyczną. Jednocześnie wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym będzie wymuszał rozwój wielu branż związanych z zaspokajaniem potrzeb osób starszych – czytamy na stronie Pomorskie.eu.
Niepokoić może fakt, że wzrasta udział kobiet wśród bezrobotnych na Pomorzu. W ciągu ostatnich pięciu lat zwiększył się on z 57 do niemal 64 procent. Dotyczy to także matek, które nie podjęły aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka.
– Otrzymują one duże wsparcie socjalne, co powoduje, że nie wchodzą aktywnie na rynek pracy – podsumowuje Leszek Bonna.