Politycy nie zabijajcie polskich mediów

26.11.2019 11:06 0 raz

Bibliotekarze podnieśli swoje kompetencje

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie/UM Tczew

Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie wzięli udział w cyklu szkoleń w ramach projektu „Ekspresem do zmian”. To efekt dofinansowania, jakie miejscowa książnica otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na szkolenia dla bibliotekarzy w wysokości 14 000 zł.

Jak podali tczewscy bibliotekarze, projekt „Ekspresem do zmian” obejmował szkolenia składające się z dwóch modułów: pierwszy - innowacyjny bibliotekarz nie boi się zmian – pod nazwą "Biblioteka to zespół – szkolenie z psychologiem". Szkolenie to miało na celu rozwinąć wspieranie się zespołu, aby razem rozwiązywać problemy i działać twórczo.

Następnie przeprowadzono szkolenie pod nazwą "Work life balance czy wypalenie zawodowe – psychologiczne treningi antystresowe dla pracowników biblioteki". Szkolenie uczyło jak wykorzystywać praktyczne i skuteczne narzędzia poznawczo-behawioralne pomocne we wspieraniu równowagi w życiu prywatnym i zawodowym - relacjonują pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

We wrześniu odbyło się szkolenie z drugiego modułu pod nazwą "Wirtualna rzeczywistość w bibliotece". Tematem szkolenia było praktyczne zastosowanie technologii wirtualnej (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) w pracy z czytelnikami w bibliotece, aby popularyzować czytelnictwo i bibliotekę.

Uczestnicy poznali zasady działania wirtualnej rzeczywistości i rozszerzonej rzeczywistości w technologii mobilnej i stacjonarnej. Uczestnicy poznali różnorodne aplikacje wykorzystujące rzeczywistość wirtualną, nauczyli się obsługiwać okulary do VR i technologię AR oraz ich praktyczne zastosowanie w tworzeniu scenariuszy do pracy z czytelnikami - czytamy w relacji bibliotekarzy.

Cykl szkoleń zakończył się w październiku, kiedy odbyły się warsztaty pt. "Jak wykorzystać druk 3D w bibliotece? Organizacja zajęć dla młodzieży łączących druk 3D z literaturą". Podczas warsztatów uczestnicy odkrywali tajemnice druku 3D, poznali budowę drukarki, rodzaje materiałów do druku, oprogramowanie i szczegóły dotyczące procesu drukowania modeli przestrzennych. Dowiedzieli się, do czego można wykorzystać druk 3D w bibliotece, jak dzięki niemu zachęcić do czytania lektur oraz jak poszerzyć wyobraźnię po przeczytaniu książki.

Bibliotekarze dzięki przeprowadzonym w projekcie szkoleniom zdobyli nowe kompetencje i podnieśli swoje kwalifikacje, niezbędne do prowadzenia szeregu zadań i wydarzeń animacyjnych, m.in. w ramach programu rewitalizacji miasta Tczewa - podsumowali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...