Politycy nie zabijajcie polskich mediów

19.11.2019 16:40 0 raz

Zbliżają się święta, oszuści czyhają na okazję

fot. policja.pl

Zakupy w internetowej sieci oraz bankowość elektroniczna to powszechne narzędzia, z których każdego dnia korzysta coraz więcej osób. Ułatwiają kupowanie prezentów, na przykład na Święta Bożego Narodzenia. Niestety, z tych ułatwień korzystają też oszuści. Starogardzka policja radzi jak nie dać się oszukać cyberprzestępcom.

Stróże prawa apelują, by robiąc sprawunki m.in. na Święta Bożego Narodzenia, w tym szczególnym czasie zachować szczególną czujność podczas wszelkich zakupów, transakcji i płatności mobilnych.

Każdego dnia policjanci otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustw popełnionych za pośrednictwem Internetu. Najczęściej zgłaszają się osoby, które korzystały z portali aukcyjnych. Na policję przychodzą również klienci nieistniejących sklepów internetowych, którzy zrobili zakupy w sieci. Funkcjonariusze odnotowują również przypadki przejęcia internetowych kont bankowych i wypłatę gotówki. Ostatnio coraz częściej dochodzi do wyłudzania pieniędzy metodą na BLIK-a. Co ciekawe ten ostatni sposób nie polega wcale na łamaniu jakiś zabezpieczeń, czy luki w systemie BLIK. Sprawcy przejmują lub tworzą fikcyjne konto na portalu społecznościowym i podszywając się pod naszych znajomych, proszą o pożyczenie pieniędzy – podaje asp. sztab. Marcin Kunka, specjalista ds. prasowo-informacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim.

Jak dodaje przedstawiciel stargardzkich policjantów, z reguły oszust przedstawia zmyśloną historię np. o tym, że akurat jest przy kasie w sklepie, zapomniał portfela i jedynym ratunkiem jest podanie przez ofiarę kodu BLIK.

– Natomiast prawda jest taka, że oszust czeka na przesłany przez nas kod BLIK oraz zatwierdzenie transakcji, co pozwoli mu wypłacić gotówkę lub opłacić zakupy zrobione w internecie – zastrzega mundurowy.

Aby utrudnić działanie internetowym oszustom policja radzi, aby zabezpieczyć swój komputer instalując odpowiednie oprogramowanie, które ochroni go przed wirusami i internetowymi włamywaczami; nie wykonywać żadnych transakcji w strefach darmowego wifi czy za pośrednictwem komputerów udostępnionych do użytku publicznego; nie udostępniać nikomu haseł dostępowych do bankowości elektronicznej. Warto też chronić swoją tożsamość w sieci, lepiej nie odpowiadać na maile, które są spamem a korzystając z bankowości elektronicznej zawsze sami wpisujmy adres internetowy banku w oknie przeglądarki.

Nie ujawniajmy osobom trzecim danych zapisanych na karcie kredytowej (cyfry kontrolne, numer karty, data ważności), robiąc zakupy w sieci zawsze sprawdzajmy sprzedającego, ustalmy jego adres i numer telefonu, przeczytajmy komentarze wystawione przez wcześniejszych klientów, bądźmy ostrożni w przypadkach, gdy cena oferowanego do sprzedaży towaru jest zbyt atrakcyjna, przeprowadzając internetowe transakcje unikajmy pośpiechu i rutyny, unikajmy klikania w linki otrzymane sms-em lub mailem od nieznanego nam nadawcy, zachowajmy ostrożność, bądźmy czujni i uważajmy na to, komu i w jakim celu przekazujemy kod BLIK – dodaje asp. sztab. Marcin Kunka.

Jeśli jednak ktoś padnie ofiarą cyberprzestępstwa, powinien jak najszybciej zawiadomić policję.

Pamiętajmy również, aby zachować wszystkie maile, sms-y czy numery telefonów, przy pomocy których kontaktowaliśmy się z oszustem. Pomoże to później namierzyć policji przestępcę – radzi przedstawiciel starogardzkich stróżów prawa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...