12.02.2025 13:00 0 WGC / Miasto i Gmina Pelplin

Tam wiedzą, jak się świętuje! Obchody Dnia Kociewia w Pelplinie [ZDJĘCIA]

fot. Roman Hudzik

Obchody Światowego Dnia Kociewia w Gminie Pelplin zgromadziły licznych mieszkańców i miłośników lokalnej kultury, oferując występy folklorystyczne, barwny korowód oraz tradycyjne przysmaki. Wydarzenie podkreśliło bogactwo kociewskiej tożsamości i było okazją do wspólnego świętowania oraz integracji.

Kociewie, znane jako "Łagodna Kraina", to nie tylko region geograficzny położony między Borami Tucholskimi a Wisłą, ale przede wszystkim obszar bogatej tradycji, gwary, obyczajów i kultury. W środowisku lokalnym pielęgnowana jest tożsamość regionalna, co znalazło odzwierciedlenie w tegorocznych obchodach Światowego Dnia Kociewia.

Obchody Światowego Dnia Kociewia w Pelplinie rozpoczęły się już w niedzielę 9 lutego, choć samo święto przypada na 10 lutego. Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców regionu oraz miłośników kociewskiej kultury.

Uroczystości zainaugurowano mszą świętą o godz. 16.00 w bazylice katedralnej, w której uczestniczyli Kociewiacy z Gminy Pelplin i okolic. Po nabożeństwie barwny korowód, prowadzony przez muzyków z zespołu Frantówka, przemaszerował ulicami miasta do Ośrodka Kultury.

Na miejscu uczestników powitał dyrektor placówki Piotr Łaga, a dalszą część wydarzenia poprowadziły Alicja i Małgorzata z zespołu Modraki-Ojtoto. Obchody rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem Hymnu Kociewia, po czym na scenie zaprezentowały się liczne zespoły folklorystyczne, w tym: Lubichowskie Kociewiaki, Gzuby z Pelplińskiej Dwójki, Modraki z Jedynki Pelplin, Kociewski Zespół Pieśni i Tańca „Frantówka” z Tczewa, Kociewska Familija z Pinczyna oraz Modraki-Ojtoto z Pelplina.

Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Mirosław Chyła, w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za zaangażowanie w promocję kultury Kociewia. Przypomniał również o otwartej niedawno wystawie „Kociewiacy” w Sejmie RP oraz o wystawie pelplińskiej Biblii Gutenberga w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Podczas wydarzenia nie zabrakło także regionalnych smaków. Tradycyjny kociewski poczęstunek został przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Pelplin oraz Zespół Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie. Goście mieli okazję skosztować lokalnych specjałów, takich jak gulasz, wędliny, chleb ze smalcem, chrusty oraz słodki grys kociewski. Dodatkową atrakcją była fotobudka, w której można było zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Pomysł tegorocznych obchodów, został zaproponowany przez zespół Modraki-Ojtoto, który aktywnie zaangażował się w organizację tego wydarzenia.

Z kolei 10 lutego w świetlicy w Lignowach Szlacheckich odbyła się Biesiada Kociewska, zorganizowana przez Sołectwo Lignowy Szlacheckie, Kociewskie Forum Kobiet oraz Klub Seniora Lignowy Szlacheckie. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono mieszkańców i miłośników regionalnej tradycji, którzy przy dźwiękach zespołu Błękitna Wstęga bawili się w radosnej atmosferze. W programie znalazły się wspólne śpiewy, tańce oraz konkursy związane z kulturą Kociewia. Nie zabrakło również kociewskiego poczęstunku na słodko, wśród którego szczególnym powodzeniem cieszyły się tradycyjne wypieki i domowe specjały przygotowane przez miejscowe gospodynie. Spotkanie było doskonałą okazją do integracji i podtrzymywania kociewskich tradycji w serdecznej, rodzinnej atmosferze.

źródło: Krystyna Gierszewska fot. Roman Hudzik fot. Roman Hudzik fot. Roman Hudzik fot. Roman Hudzik fot. Roman Hudzik fot. Roman Hudzik fot. Roman Hudzik

Obchody Światowego Dnia Kociewia w Gminie Pelplin były pełne radości, muzyki, tańca i wspólnego świętowania kociewskiej tożsamości. Wydarzenie to ponownie pokazało, jak żywa i bogata jest kultura tego regionu – podsumowują organizatorzy.

[news][/news]

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...