10.02.2025 11:00 0 MS
Już 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia – święto wyjątkowego regionu, którego historia i kultura wyróżniają go na mapie Polski. Skąd się wzięła ta nazwa i jakie są granice Kociewia? Przyjrzyjmy się bliżej tej niezwykłej krainie.
Zdjęcie: WikiMedia
Kociewie znajduje się w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. Według Jerzego Szukalskiego, autora książki „Krajobrazy Kociewia”, region leży na lewym brzegu dolnej Wisły, w dorzeczu czterech rzek: Wdy, Mątawy, Wierzycy i Motławy. Granice naturalne wyznaczają Wisła na wschodzie i Bory Tucholskie na zachodzie. Krajobraz regionu to połączenie Pojezierza Starogardzkiego, Równiny Świeckiej oraz Doliny Kwidzyńskiej, która przechodzi w Żuławy Wiślane.
Ludzie i kultura Kociewia
Mieszkańcy Kociewia, czyli Kociewiacy, byli dawniej podzieleni na kilka grup etnicznych, m.in. Lasaków z Borów Tucholskich czy Feteraków z okolic Pelplina. Dziś nazwy te w większości wyszły z użycia, ale wciąż żywe są tradycje i kultura regionu.
Wśród najważniejszych miast Kociewia znajdują się Tczew, Starogard Gdański, Świecie, Pelplin i Gniew. Wiele miejscowości szczyci się bogatą historią, a zamki, zabytki i niesamowita przyroda przyciągają turystów.
Zdjęcie: GoogleMaps
Już 10 lutego wiele miast regionu przygotuje uroczystości z okazji Światowego Dnia Kociewia. To doskonała okazja, by poznać ten niezwykły zakątek Polski i jego dziedzictwo!
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.