07.12.2024 07:00 0 WGC / Miasto i Gmina Pelplin

Nauka, zdrowie i samorząd. Ta gmina współpracuje z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym

fot. Miasto i Gmina Pelplin

Gmina Pelplin zacieśnia współpracę z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Wyniki badań nad jakością powietrza, hałasem i zdrowiem mieszkańców otwierają nowe możliwości rozwoju i poprawy warunków życia.

W poniedziałek, 2 grudnia burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła wraz z zastępcą Krzysztofem Adamczykiem i urzędnikami mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Współpraca z GUMed-em zapoczątkowana została podczas Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej, której gospodarzem w ubiegłym roku była Gmina Pelplin.

Nie zakończyła się ona na wspomnianej akademii, planujemy wdrażanie kolejnych działań, które skutecznie przyczyniać się będą nie tylko do zacieśniania współpracy, ale będą przynosić korzyści przede wszystkim mieszkańcom Gminy Pelplin – mówi burmistrz Mirosław Chyła.

W spotkaniu wzięli udział prof. dr hab. Lidia Wolska, dr hab. Maciej Tankiewicz, dr hab. Agnieszka Kijewska, dr Goran Grzinić, dr inż. Ewa Olkowska, dr Monika Cieszyńska-Semenowicz, którzy zdecydowali się wraz ze studentami na badania i obserwacje w Pelplinie. Na podstawie prowadzonych badań powstały (i powstają) prace dyplomowe. Goście odwiedzili Pelplin aby podzielić się z burmistrzem i urzędnikami pierwszymi wynikami badań i obserwacji.

Jak relacjonuje Urząd Miasta i Gminy Pelplin, pierwsza z prezentacji dotyczyła obserwacji i badań przeprowadzonych pod okiem dr Moniki Cieszyńskiej-Semonowicz, a dotyczących problematyki hałasu w Pelplinie. Szczegółowe obserwacje ukierunkowane były na ruch kołowy, w szczególności na obwodnicy oraz transport kolejowy (zostały przeprowadzone w pierwszej połowie bieżącego roku). W drugiej prezentacji dr inż. Ewa Olkowska przedstawiła wyniki obserwacji jakości powietrza w mieście, jak również wewnątrz wybranych obiektów. Dzięki prezentacji dr hab. Agnieszki Kijewskiej mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej w temacie antybiotykooporności. Badania i obserwacje prowadzono w wybranych miejscach dorzecza Wierzycy w rejonie miasta i jego sąsiedztwie. W czwartej prezentacji dr hab. Maciej Tankiewicz omówił wyniki badań na podstawie ankiet wśród mieszkańców Pelplina, które dotyczyły jakości życia w mieście.

Tego rodzaju współpraca pozwala na szersze spojrzenie na różne obszary, jest motywacją i inspiracją do działania dla Burmistrza i jego współpracowników. Zarówno władze Gminy Pelplin, jak i przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego widzą duże pole do współpracy. Na dowód tego, podczas spotkania, sformalizowano współpracę poprzez przekazanie listu intencyjnego. Dzięki pracy tak wielu osób, wielogodzinnych obserwacjach i badaniach, wiemy, że nasza gmina zmienia się na lepsze, a w dalszym ciągu jest jeszcze wiele do zrobienia. Ale... drodzy mieszkańcy, również dzięki przedstawionym wynikom badań jesteśmy spokojni o Wasze zdrowie, a Wy możecie czuć się bezpiecznie – piszą przedstawiciele Gminy Pelplin.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...