Rolnicy ponownie wychodzą na drogi. Wracają ogólnopolskie protesty

poniedziałek, 2 grudnia 2024
Zdjęcie: telewizjattm.pl (archiwum)
Zdjęcie: telewizjattm.pl (archiwum)

W całej Polsce rolnicy szykują się do wznowienia protestów, aby wyrazić swoje niezadowolenie wobec braku realizacji wcześniejszych postulatów oraz decyzji Sejmu o kontynuacji prac nad ustawą łańcuchową. Dodatkowym powodem ich oburzenia są obawy związane z umową handlową UE-Mercosur, która według rolników zagraża ich przyszłości. Widmo napływu taniej żywności z Ameryki Południowej, w tym wołowiny, może drastycznie wpłynąć na sytuację ekonomiczną polskich gospodarstw.

Wśród innych problemów, które zmusiły rolników do podjęcia działań, wymienia się niewłaściwe szacowanie strat suszowych przez dedykowaną aplikację, zmniejszenie dopłat bezpośrednich o 40%, opóźnienia we wprowadzeniu definicji aktywnego rolnika oraz brak pomocy dla gospodarstw dotkniętych klęskami żywiołowymi. Protesty, planowane na najbliższe dni, będą odbywać się w formie blokad dróg w wielu regionach kraju, w tym na Pomorzu.

Główne lokalizacje protestów

Na 3 grudnia 2024 roku rolnicy zaplanowali blokady w 16 miejscach w całej Polsce, w tym w województwie pomorskim. Kluczowe protesty w regionie odbędą się w Egiertowie oraz Pruszczu Gdańskim.

W Egiertowie, w gminie Somonino, rolnicy od godziny 10:00 do 17:00 będą blokować drogę krajową nr 20 prowadzącą z Żukowa do Kościerzyny oraz drogę wojewódzką nr 224 przez Somonino do Kartuz. Manifestacja polegać będzie na przechodzeniu przez przejście dla pieszych, co znacząco utrudni ruch drogowy.

Natomiast w Pruszczu Gdańskim, protest potrwa od godziny 11:00 do 14:00. Lokalizacja w pobliżu Trójmiasta może spowodować znaczne utrudnienia w ruchu, zwłaszcza na trasach prowadzących do Gdańska. Organizatorzy podkreślają, że ich celem jest zwrócenie uwagi na sytuację rolnictwa w Polsce, a nie całkowite sparaliżowanie ruchu.

Kociewie a protesty rolników

Protesty rolników nieuchronnie wpłyną na płynność ruchu drogowego, szczególnie w regionie Kociewia, który znajduje się niedaleko miejsc blokad w województwie pomorskim. Kierowcy planujący podróże w dniu 3 grudnia powinni przygotować się na utrudnienia, zwłaszcza na drogach w kierunku Trójmiasta oraz Kartuz.

Rekomendowane jest unikanie tras prowadzących przez Egiertowo i Pruszcz Gdański w godzinach trwania protestów oraz korzystanie z alternatywnych dróg lub komunikacji publicznej. Warto również śledzić bieżące komunikaty drogowe i nawigacje w czasie rzeczywistym, które mogą wskazywać objazdy.

Protest w Pruszczu Gdańskim – szczegóły

Manifestacja w Pruszczu Gdańskim to jedno z kluczowych wydarzeń tego dnia. Rolnicy, w godzinach 11:00–14:00, będą blokować newralgiczne punkty drogowe, co może znacznie utrudnić przejazd w kierunku Trójmiasta oraz okolicznych miejscowości. Organizatorzy zapowiadają, że protest ma mieć charakter pokojowy, a jego głównym celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy polskiego rolnictwa.

Pruszcz Gdański to miejsce szczególnie istotne ze względu na swoje położenie – bliskość Gdańska oraz węzłów komunikacyjnych sprawia, że blokada w tym mieście może dotknąć zarówno mieszkańców regionu, jak i kierowców tranzytowych. Protestujący apelują o zrozumienie i solidarność z ich postulatami, podkreślając, że ich działania mają na celu ochronę polskiej produkcji żywności oraz poprawę warunków życia na wsi.

Walka o przyszłość rolnictwa

Rolnicy podkreślają, że ich działania to nie tylko wyraz frustracji, ale również próba ochrony przyszłości polskiego rolnictwa i konsumentów. Wprowadzenie umowy UE-Mercosur może, ich zdaniem, spowodować zalew rynku tanimi produktami z zagranicy, co pogłębi problemy lokalnych gospodarstw.

Ich postulaty obejmują m.in. pilne wprowadzenie definicji aktywnego rolnika, umożliwienie realnego szacowania strat suszowych oraz przywrócenie godnych warunków finansowych, które pozwolą na rozwój wsi i polskiej gospodarki. Najbliższe dni pokażą, czy ich głos zostanie wysłuchany.

Aktualizowana mapa protestów rolników:

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Policyjne psy, strażackie pokazy i alpaki. Wyjątkowy Dzień Dziecka ze służbami
Nowe
poniedziałek, 15 czerwca 2026

Policyjne psy, strażackie pokazy i alpaki. Wyjątkowy Dzień Dziecka ze służbami

Uwierzył w internetową inwestycję. Stracił oszczędności życia
Nowe
poniedziałek, 15 czerwca 2026

Uwierzył w internetową inwestycję. Stracił oszczędności życia

Kierowcy pojadą ekspresówką od Trójmiasta do Szczecina. Coraz bliżej otwarcia ostatniego odcinka S6
poniedziałek, 15 czerwca 2026 1

Kierowcy pojadą ekspresówką od Trójmiasta do Szczecina. Coraz bliżej otwarcia ostatniego odcinka S6

Śledztwo po ujawnieniu zwłok seniora. Policja apeluje o pomoc
Nowe
sobota, 13 czerwca 2026 4

Śledztwo po ujawnieniu zwłok seniora. Policja apeluje o pomoc

Ośmiu poszukiwanych zatrzymanych podczas policyjnej akcji
Nowe
piątek, 12 czerwca 2026

Ośmiu poszukiwanych zatrzymanych podczas policyjnej akcji

Młodzi z energią do działania. Sukces liceum w ogólnopolskim konkursie
Nowe
piątek, 12 czerwca 2026

Młodzi z energią do działania. Sukces liceum w ogólnopolskim konkursie

Historia polskiej kolei w rękach mieszkańców. Trwa ogólnopolska akcja archiwalna
Nowe
piątek, 12 czerwca 2026 4

Historia polskiej kolei w rękach mieszkańców. Trwa ogólnopolska akcja archiwalna

Watykan ogłosił decyzję. Nowy biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej
Nowe
czwartek, 11 czerwca 2026

Watykan ogłosił decyzję. Nowy biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej

Polskie myśliwce F-35 przelecą nad Pomorzem. Sprawdźcie kiedy i o której
Ważne
czwartek, 11 czerwca 2026 5

Polskie myśliwce F-35 przelecą nad Pomorzem. Sprawdźcie kiedy i o której

Generalny wykonawca budowy 'jądrówki' otworzył swoje biuro w Trójmieście
środa, 10 czerwca 2026

Generalny wykonawca budowy 'jądrówki' otworzył swoje biuro w Trójmieście

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →