26.11.2024 16:00 0 MS/ZUS województwa pomorskiego
Z początkiem 2025 roku wejdzie w życie nowe prawo umożliwiające wdowom i wdowcom ubieganie się o tzw. rentę wdowią. To istotna zmiana, która pozwoli na łączenie świadczenia rodzinnego po zmarłym małżonku z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Jednak aby otrzymać rentę wdowią, należy spełnić określone warunki.
Renta wdowia to nie nowe świadczenie, lecz możliwość połączenia renty rodzinnej z innymi świadczeniami, jakie przysługują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), KRUS, czy służb mundurowych. Aby skorzystać z tej opcji, wdowa lub wdowiec muszą spełnić kilka kryteriów:
ukończenie 60. roku życia (kobieta) lub 65. roku życia (mężczyzna),
bycie w związku małżeńskim do dnia śmierci małżonka,
prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku (nie wcześniej niż po ukończeniu 55. roku życia przez kobietę lub 60. roku życia przez mężczyznę),
brak zawarcia nowego małżeństwa po śmierci małżonka.
Warto zaznaczyć, że renta wdowia będzie przysługiwać tylko po ostatnim zmarłym małżonku, a jej wypłata wygaśnie w przypadku zawarcia nowego małżeństwa.
ZUS będzie przyznawał rentę wdowią w przypadku, gdy wdowa lub wdowiec spełniają warunki do otrzymywania renty rodzinnej i jednocześnie są uprawnieni do innego świadczenia emerytalno-rentowego. Zainteresowane osoby, które dotąd nie składały wniosku o rentę rodzinną, a mają prawo do tego świadczenia, powinny złożyć wniosek jeszcze w 2024 roku, aby umożliwić szybsze rozpatrzenie sprawy w 2025 roku. Z kolei osoby, które już pobierają rentę rodzinną, mogą od przyszłego roku ubiegać się o „renta wdowią” w formie zbiegu świadczeń.
Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione będą mogły wybierać, czy wolą otrzymywać pełną rentę rodzinną, czy też połączenie jej z częścią własnego świadczenia (emerytura, renta). Od 2027 roku procent tego drugiego świadczenia wzrośnie z 15 do 25 procent.
[news]68536[/nesws]
Warto również pamiętać, że suma świadczeń, które będą wypłacane w ramach zbiegu, nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury, czyli 5342,88 zł. W przypadku przekroczenia tego limitu, wysokość świadczenia zostanie odpowiednio pomniejszona. Pierwsze wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku. ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym wniosek zostanie złożony, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. Osoby, które mają prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie będą musiały dołączać dodatkowych dokumentów do wniosku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje bezpłatne szkolenie online, które pomoże zrozumieć szczegóły związane z rentą wdowią i procedurą składania wniosków. Webinarium odbędzie się 28 listopada 2024 roku, a zainteresowani mogą zgłaszać się na szkolenie wysyłając odpowiednią wiadomość e-mailową. Więcej informacji można uzyskać na stronie ZUS.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.