18.11.2024 18:00 0 WGC / Miasto i Gmina Pelplin

Ekologia w gminie Pelplin. Jakie działania wprowadzono?

fot. Miasto i Gmina Pelplin / Lodówka społeczna stanęła przy spółce Pelkom

Przez ostatnie 6 miesięcy w Gminie Pelplin realizowane było zadanie „Edukacja ekologiczna w Gminie Pelplin w 2024 roku” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Dzięki wsparciu WFOŚ w Gdańsku w lipcu i sierpniu odbyły się dwa rodzaje warsztatów w których udział wzięło ponad 200 mieszkańców Gminy Pelplin.

Pierwsze poświęcone bioróżnorodności i ochronie ekosystemów w ramach tych warsztatów uczestnicy mogli wykonać własne zielone kokedamy, a drugie upcyclingowe warsztaty szycia na maszynie, podczas których uczestnicy mogli samodzielnie uszyć z nieużywanej już firany czy innego materiału worki na owoce i warzywa lub torby na zakupy albo worki na pieczywo, orzechy itp. – opowiadają organizatorzy.

Gmina Pelplin podaje, że zorganizowane zostały też trzy spektakle skierowane do najmłodszych uczniów z terenu gminy. Teatr Kultureska z Krakowa zaprezentował spektakl pt. „Detektyw Kot”, który w humorystyczny i angażujący sposób uczył dzieci o zasadach ochrony środowiska.

Zakupiono i wyprodukowano materiały edukacyjne tj. eko memory, przesuwane puzzle oraz nasiona łąki kwietnej, aby przez zabawę edukować i wspierać bioróżnorodność.

Przeprowadzone zostały również dwa konkursy na plakat oraz scenariusz na spot promujący świadomą konsumpcje, gdzie po wyłonieniu i nagrodzeniu zwycięzców prace które powstały wykorzystane zostały w Gminnej kampanii na temat niemarnowania jedzenia.

Jako, że jabłko od lat kojarzy nam się z cystersami i Jarmarkiem Cysterskim w Pelplinie, to właśnie ten owoc stał się symbolem tegorocznej kampanii – mówią pracownicy urzędu.

W ramach kampanii między innymi do szkół i przedszkoli trafiły jabłka, sadzonki jabłoni oraz plakaty promujące gminną kampanię. Powstała też akcja zamień foliówki na wielorazówki. Do sklepów terenu Gminy Pelplin oraz na targowisko miejskie trafiły plakaty oraz woreczki wielorazowe na warzywa i owoce – w akcje włączyło się ponad 20 sklepów

Jednym z najważniejszych działań w ramach projektu jest stworzenie pierwszej w mieście i gminie „lodówki społecznej” w której mieszkańcy mogą pozostawić żywność, z której inni będą mogli skorzystać.

Zakupiono odpowiednią do tego celu witrynę chłodzącą i przygotowano dla niej przestrzeń z odpowiednim zabezpieczeniem przed nieodpowiednimi warunkami atmosferycznymi. Lodówka została ulokowana na terenie Spółki Pelkom przy portierni. Dzięki czemu lodówka będzie pod stałą opieką. Gmina Pelplin planuje promować ideę lodówki społecznej i edukować swoich mieszkańców w tym zakresie – mówią przedstawiciele urzędu.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...