05.11.2024 10:14 1 TS/UCK
W Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku dwoje dzieci, u których już w okresie płodowym wykryto rozległe złożone malformacje naczyniowe, zostało poddanych nowatorskiemu leczeniu jeszcze przed urodzeniem. Jest to pierwsze w Polsce i jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć na świecie.
Specjaliści podjęli się nowatorskiej terapii u dwojga dzieci z rozległymi malformacjami naczyniowymi, które wykryto jeszcze w okresie płodowym. Dzięki tej innowacyjnej metodzie, najmłodsi pacjenci mają szansę na bezpieczne narodziny oraz zdrowy rozwój, co może pozwolić im na życie zbliżone do zdrowych rówieśników.
Malformacje naczyniowe to wrodzone nieprawidłowości rozwojowe naczyń, które mogą obejmować naczynia limfatyczne, żylne, kapilarne oraz tętnicze. W wielu przypadkach stanowią one poważne zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci, a ich dynamiczny rozwój już w życiu płodowym często prowadzi do powikłań. Tak było w przypadku 16-miesięcznego Rysia oraz 3-miesięcznej Gabrysi, u których malformacje wykryto w drugim trymestrze ciąży.
— Bez tej terapii u Rysia i Gabrysi konieczne byłyby rozległe interwencje chirurgiczne w pierwszych dniach lub tygodniach życia dzieci, co zawsze wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Efekty takich zabiegów mogą być niezadowalające: zmiany mogą szybko odrosnąć, często potrzeba wielu interwencji do osiągnięcia pożądanego efektu. Nam udało się zmniejszyć rozmiary malformacji u obojga dzieci już w okresie życia płodowego i potem, gdyż kontynuujemy leczenie Sirolimusem po urodzeniu dzieci, uzyskujemy dalszy efekt terapeutyczny - podkreśla Anna Kłosowska, lekarz prowadzący z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK. - U Rysia nie uniknęliśmy zabiegu operacyjnego, ale był to zabieg wykonany u kilkumiesięcznego dziecka, a nie u noworodka. Zabieg został przeprowadzony w szpitalu Copernicus przez dra Dariusza Wyrzykowskiego. Jesteśmy na dobrej drodze do tego, żeby dziecko było sprawne, rozwijało się ruchowo jak jego rówieśnicy. U Gabrysi mamy na razie krótszy okres obserwacji, ale zmiany powoli zmniejszają się.
Zespół specjalistów w UCK zdecydował się na zastosowanie Sirolimusu (rapamycyny), leku zazwyczaj podawanego pacjentom po przeszczepach narządów, w celu zahamowania wzrostu zmienionych patologicznie naczyń krwionośnych. W Polsce dotychczas stosowano ten lek jedynie po urodzeniu dziecka, jednak gdański zespół jako pierwszy zdecydował się na jego użycie prenatalne. Terapia polegała na podaniu leku mamie, co pozwoliło substancji działać na malformacje dziecka po przejściu przez łożysko.
Efekty leczenia były widoczne już w trakcie ciąży – w przypadku Rysia zmiany przestały rosnąć, a u Gabrysi malformacje sukcesywnie się zmniejszały. Obecnie oboje dzieci przechodzą dalszą terapię, a ich stan zdrowia jest stabilny. Dzięki temu przełomowemu zabiegowi uniknięto konieczności natychmiastowych operacji po narodzinach.
— Leczenie Sirolimusem w życiu płodowym to niebywały przełom, który otwiera nowe perspektywy dla rodzin oczekujących dziecka z tego typu wadami – mówi prof. Ewa Bień. – Należy jednak podkreślić, że ta innowacyjna terapia wymaga skoordynowanej współpracy i doświadczenia wielu specjalistów, ścisłego monitorowania przebiegu ciąży oraz efektów, ale i możliwych powikłań leczenia Sirolimusem. Chcę bardzo podziękować zespołowi lekarzy i pielęgniarek z Kliniki Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK (kier. prof. D. Wydra) i Kliniki Neonatologii UCK w Gdańsku (kier. dr I. Domżalska-Popadiuk) oraz zespołom z klinik ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, opiekujących się Gabrysią i jej mamą. Warto podkreślić, że obie mamy skierowała do ośrodka w Gdańsku dr Magda Rybak-Krzyszkowska, specjalistka położnictwa i ginekologii oraz genetyki klinicznej z Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii CM-UJ w Krakowie, a opieką pomiędzy hospitalizacjami w Gdańsku obejmuje dzieci dr Anna Taczanowska-Niemczuk, specjalistka z chirurgii dziecięcej i onkologicznej z Kliniki Chirurgii Dziecięcej CM-UJ w Krakowie.
Leczenie Sirolimusem wymagało skoordynowanej pracy wielu specjalistów z zakresu pediatrii, hematologii, onkologii, neonatologii oraz położnictwa. Zespół medyczny UCK w Gdańsku kontynuuje terapię obu dzieci, a ich pozytywne wyniki mogą stać się podstawą do opracowania nowych wytycznych terapeutycznych. Obecnie Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK sprawuje opiekę nad pacjentami z całej Polski z różnymi anomaliami naczyniowymi, a wkrótce planowana jest publikacja wyników leczenia prenatalnego, co może przyczynić się do rozwoju tej terapii w innych ośrodkach na świecie.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.