25.10.2024 14:00 0 WGC / Miasto i Gmina Pelplin
Pelplin rozpoczyna kampanię edukacyjną, której celem jest ograniczenie marnowania żywności. Zainspirowana tradycją cystersów akcja, symbolicznie odwołuje się do jabłka, by zachęcić mieszkańców do świadomej konsumpcji.
Co roku w Polsce marnuje się około 4,8 miliona ton żywności, z czego aż 60% wyrzucają sami konsumenci. Aby podnieść świadomość na temat tego problemu, burmistrz Pelplina, Mirosław Chyła, zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w tegorocznej kampanii dotyczącej niemarnowania jedzenia. Symbol akcji – jabłko – odnosi się do tradycji cystersów i Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie, przypominając o wartościach prostoty i szacunku do natury.
W środę, 23 października, do szkół i przedszkoli w gminie Pelplin trafiły jabłka oraz specjalny list burmistrza. List zachęca dyrektorów i nauczycieli do rozmów z uczniami na temat sposobów wykorzystywania żywności, zamiast jej marnowania. Na przykładzie „zwykłego jabłka” burmistrz pokazuje, jak można przyrządzić przetwory czy wypieki, zachęcając młodzież, by szanowała jedzenie.
– Zachęcamy uczniów, a przez nich całe rodziny, do włączenia się w ekologiczny trend „zero waste”, czyli do ograniczenia marnotrawstwa jedzenia. Pomyślmy wspólnie o tym, jakie zakupy robimy i jak planujemy posiłki. Zastanówmy się, czy rzeczywiście szanujemy jedzenie, czy może powinniśmy wprowadzić zmiany w naszych codziennych nawykach, np. w kontekście drugich śniadań do szkoły lub pracy – mówią władze gminy Pelplin.
W ramach kampanii w szkołach, przedszkolach oraz w sklepach pojawią się plakaty stworzone przez uczestników konkursu „Świadoma konsumpcja”, a w urzędzie dostępne będą jabłka i materiały promujące akcję. Lokalne sklepy, biorąc udział w inicjatywie, oferują wielorazowe torby i woreczki na owoce i warzywa, podkreślając, że nawyki zakupowe są kluczowe w walce z marnotrawstwem.
Działanie realizowane jest w ramach zadania „Edukacja ekologiczna w Gminie Pelplin w 2024 roku” z dofinansowaniem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.