24.10.2024 15:00 0 MS COVID-19
Sezon jesiennych infekcji nabiera tempa, a liczba przypadków COVID-19 i grypy w powiecie starogardzkim rośnie. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że w okresie od 1 do 22 października 2024 roku na terenie powiatu odnotowano 8 potwierdzonych przypadków zachorowań na grypę.
Znacznie większa liczba dotyczyła zachorowań na COVID-19. W tym czasie zarejestrowano aż 386 przypadków potwierdzonych testami laboratoryjnymi.
Ponadto, zgłoszono 71 przypadków możliwych zachorowań na COVID-19, które są rozpatrywane na podstawie objawów i kontaktu z osobami zarażonymi.
Wzrost liczby zakażeń skłania lokalne władze do wzmożonej czujności i apelowania o zachowanie ostrożności. Władze sanitarne przypominają o konieczności przestrzegania podstawowych zasad profilaktyki, takich jak regularne mycie rąk, unikanie dużych skupisk ludzi oraz noszenie maseczek w miejscach, gdzie trudno zachować dystans.
Szczególnie narażone na powikłania są osoby starsze oraz te z obniżoną odpornością, dlatego dla nich kluczowe jest unikanie zbędnych kontaktów oraz korzystanie z dostępnych szczepień ochronnych.
Mieszkańcy powiatu starogardzkiego mają możliwość zaszczepienia się zarówno przeciwko COVID-19, jak i grypie. Punkty szczepień są dostępne w placówkach medycznych na terenie powiatu, a szczegółowe informacje na temat ich funkcjonowania można znaleźć na stronach internetowych lokalnych przychodni.
Z pomocą przychodzi Rzecznik Praw Pacjenta
— W przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta świadczenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest udzielane w dniu zgłoszenia, zgodnie z harmonogramem pracy placówki. W innych przypadkach świadczenia lekarza rodzinnego są udzielane w terminie uzgodnionym z pacjentem. Nie powinny zatem mieć miejsca sytuacje, w których pacjent jest odsyłany do podjęcia kolejnej próby rejestracji w kolejnych dniach. Pacjent powinien mieć możliwość zarezerwowania terminu porady już przy pierwszym kontakcie - czytamy na stronie Rzecznika Praw Pacjenta na gov.pl
Rzecznik Praw Pacjenta informuje, że od godziny 18:00 do 8:00 rano następnego dnia, a także przez całą dobę w dni wolne od pracy, można korzystać z tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Usługi te są dostępne bezpłatnie, bez konieczności posiadania skierowania, w dowolnym punkcie świadczącym taką opiekę. W Starogardzie Gdańskim znajduje się ona w Kociewskim Centrum Zdrowia przy ulicy dra józefa balewskiego 1.
Lekarze podkreślają, że szczepienia to jedno z najskuteczniejszych narzędzi ochrony przed poważnymi konsekwencjami infekcji, które może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów w nadchodzących miesiącach.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.