12.10.2024 07:00 0 MS/powiat świecki

Choroba niebieskiego języka. Zagrożenie dla bydła, owiec i kóz

Pixabay

Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) to zakaźna choroba przenoszona przez owady, której ofiarami padają zarówno zwierzęta domowe, jak i dzikie. Chorują na nią bydło, owce, kozy, a także dzikie przeżuwacze, takie jak jelenie czy sarny. Przyczyną zakażenia jest wirus z rodziny Orbivirus (Reoviridae), a jego przenosicielami są owady kłująco-ssące z rodzaju kuczmany (Culicoides), które infekują zwierzęta poprzez krew.

Choroba nie rozprzestrzenia się bezpośrednio między zwierzętami, co oznacza, że nie dochodzi do zarażenia z jednego osobnika na drugi bez pośrednictwa owadów. Ważne jest jednak, że nasienie również może przenosić wirusa, co czyni koniecznym szczególną ostrożność przy procedurach hodowlanych.

Zwalczanie choroby w Polsce

Choroba niebieskiego języka na terytorium Polski podlega obowiązkowi zwalczania. Choć zarażenie wśród bydła jest znacznie rzadsze niż w przypadku owiec, to i wśród bydła może dojść do zakażenia. Zwykle przebiega ono łagodniej niż u owiec, jednakże po przebytej chorobie, zwierzęta mogą stać się nosicielami wirusa.

Największym ryzykiem dla hodowców są owady przenoszące wirusa, szczególnie w okresach, kiedy aktywność tych owadów jest zwiększona.

Objawy choroby u bydła i owiec

Bydło: Ze względu na długi okres inkubacji, wynoszący od 60 do 80 dni, kliniczne objawy choroby u bydła mogą być długo niewidoczne. Kiedy się pojawią, mogą obejmować: gorączkę, ślinotok, zaczerwienienie błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzenia opuszek języka, zapalenie koronki racic, kulawiznę, złuszczanie się skóry strzyków i tworzenie się strupów.

Owce: Choroba przebiega bardziej agresywnie u owiec, prowadząc do znacznego pogorszenia kondycji. Typowe objawy to bardzo wysoka temperatura (41-42°C), utrata mleczności, obrzęk głowy, wybroczyny w jamie ustnej, owrzodzenia warg, języka i nosa, trudności w oddychaniu, duszność oraz kulawizna. U owiec objawy choroby są często bardziej dotkliwe niż u bydła i mogą prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Ochrona przed chorobą

Z uwagi na ryzyko przeniesienia choroby do Polski z krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym Danii i Niemiec, zaleca się zwiększoną ostrożność przy przemieszczaniu bydła, owiec i kóz. W związku z tym hodowcy powinni zachować czujność i przestrzegać wszystkich procedur mających na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

Kampanie profilaktyczne oraz programy edukacyjne są kluczowe w walce z chorobą niebieskiego języka, której szybkie wykrycie może zapobiec szerzeniu się zakażeń w stadach hodowlanych.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...