12.10.2024 07:00 0 MS/powiat świecki
Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) to zakaźna choroba przenoszona przez owady, której ofiarami padają zarówno zwierzęta domowe, jak i dzikie. Chorują na nią bydło, owce, kozy, a także dzikie przeżuwacze, takie jak jelenie czy sarny. Przyczyną zakażenia jest wirus z rodziny Orbivirus (Reoviridae), a jego przenosicielami są owady kłująco-ssące z rodzaju kuczmany (Culicoides), które infekują zwierzęta poprzez krew.
Choroba nie rozprzestrzenia się bezpośrednio między zwierzętami, co oznacza, że nie dochodzi do zarażenia z jednego osobnika na drugi bez pośrednictwa owadów. Ważne jest jednak, że nasienie również może przenosić wirusa, co czyni koniecznym szczególną ostrożność przy procedurach hodowlanych.
Choroba niebieskiego języka na terytorium Polski podlega obowiązkowi zwalczania. Choć zarażenie wśród bydła jest znacznie rzadsze niż w przypadku owiec, to i wśród bydła może dojść do zakażenia. Zwykle przebiega ono łagodniej niż u owiec, jednakże po przebytej chorobie, zwierzęta mogą stać się nosicielami wirusa.
Największym ryzykiem dla hodowców są owady przenoszące wirusa, szczególnie w okresach, kiedy aktywność tych owadów jest zwiększona.
Bydło: Ze względu na długi okres inkubacji, wynoszący od 60 do 80 dni, kliniczne objawy choroby u bydła mogą być długo niewidoczne. Kiedy się pojawią, mogą obejmować: gorączkę, ślinotok, zaczerwienienie błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzenia opuszek języka, zapalenie koronki racic, kulawiznę, złuszczanie się skóry strzyków i tworzenie się strupów.
Owce: Choroba przebiega bardziej agresywnie u owiec, prowadząc do znacznego pogorszenia kondycji. Typowe objawy to bardzo wysoka temperatura (41-42°C), utrata mleczności, obrzęk głowy, wybroczyny w jamie ustnej, owrzodzenia warg, języka i nosa, trudności w oddychaniu, duszność oraz kulawizna. U owiec objawy choroby są często bardziej dotkliwe niż u bydła i mogą prowadzić do śmierci zwierzęcia.
Z uwagi na ryzyko przeniesienia choroby do Polski z krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym Danii i Niemiec, zaleca się zwiększoną ostrożność przy przemieszczaniu bydła, owiec i kóz. W związku z tym hodowcy powinni zachować czujność i przestrzegać wszystkich procedur mających na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.
Kampanie profilaktyczne oraz programy edukacyjne są kluczowe w walce z chorobą niebieskiego języka, której szybkie wykrycie może zapobiec szerzeniu się zakażeń w stadach hodowlanych.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.