Politycy nie zabijajcie polskich mediów

18.09.2024 16:00 0 MS/Starogard Gdański

Hołd dla ofiar agresji ZSRR. Uroczystości w Starogardzie Gdańskim

Zdjęcie: Anna Więckiewicz

„Tak długo, jak coś żyje w ludzkiej pamięci, nie rozpływa się w niebycie”. Te słowa doskonale oddają ducha uroczystości, które 17 września odbyły się w Starogardzie Gdańskim. W 85. rocznicę agresji wojsk sowieckich na Polskę, delegacje władz miasta, gminy, powiatu oraz instytucji zebrały się, by oddać hołd ofiarom II wojny światowej. Wydarzenie to, mające miejsce na cmentarzu przy ul. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, stało się okazją do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami sprzed 85 lat.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, jego zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, wraz z innymi przedstawicielami władz, uczcili pamięć starogardzian, którzy zginęli podczas wojny.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów przy zbiorowej mogile, po czym wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Państwowy.

Przypomnienie tragicznych wydarzeń

Harcmistrz Wojciech Mokwa, który prowadził uroczystość, podkreślił w swoim przemówieniu wagę wydarzeń sprzed 85 lat.

Dokładnie 85 lat temu, 17 września 1939 roku, zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę – mówił Mokwa. Działania te były dramatycznym ciosem dla Polski, która już od 1 września walczyła z atakiem Niemiec.

Mokwa przypomniał, że agresja Związku Radzieckiego miała dalekosiężne konsekwencje dla narodu polskiego.

Agresja ZSRR na nasz kraj niosła ze sobą straszne konsekwencje, jakimi były między innymi masowe mordercze represje wobec Narodu Polskiego, często ludobójstwa pozostających na wschodnich terenach Rzeczypospolitej Polskiej – kontynuował.

Jego słowa przypomniały zebranym o grabieży polskiego majątku narodowego, przemysłowego oraz dóbr kultury. Złupiono polskie muzea, archiwa i prywatne zbiory dzieł sztuki. Represje te przyniosły olbrzymie straty materialne, ale przede wszystkim ogromne cierpienie ludzi, którzy zostali poddani deportacjom i eksterminacji.

Pamięć o przeszłości kluczem do przyszłości

Słowa Mokwy były szczególnie ważne w kontekście aktualnych wydarzeń, które mają miejsce za wschodnią granicą Polski.

O tych dramatycznych wydarzeniach trzeba pamiętać. Należy przypominać o nich zwłaszcza ze względu na młodzież oraz to, co od ponad dwóch i pół roku dzieje się w sąsiadującej z Polską Ukrainie – mówił Mokwa. Przypomnienie historii napaści sowieckiej na Polskę zyskało nowy wymiar w obliczu wojny, która toczy się na terytorium Ukrainy.

Po przemówieniu harcmistrza, modlitwę za poległych odmówił Proboszcz parafii Kościoła pw. Św. Wojciecha, ks. Janusz Lipski. Jego słowa podkreśliły wartość poświęcenia dla Ojczyzny.

Wielu z nich w wierze znalazło siłę, aby w obronie Ojczyzny ofiarować zdrowie, a nawet życie. Dzisiaj modlimy się za bohaterów tamtych lat. Wspominamy ich zmagania z najeźdźcą ze wschodu i zachodu. Boże, spraw, abyśmy pamiętali, że chcąc budować przyszłość, musimy pielęgnować przeszłość.

Hołd dla ofiar

Symbolicznym momentem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Pomordowanych za Honor i Ojczyznę. W tym momencie wszyscy obecni oddali hołd tym, którzy stracili życie w obronie Ojczyzny, walcząc z dwoma agresorami – Związkiem Radzieckim i Niemcami.

Po zakończeniu uroczystości, delegacja władz miasta wraz z pocztem sztandarowym II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich złożyła kwiaty na grobach dwóch zasłużonych oficerów: ppłk Józefa Trepto i ppłk Tadeusza Łękawskiego. To było wyrazem szacunku dla ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla wolności Polski.

Wzruszająca oprawa muzyczna

Uroczystość miała również piękną oprawę muzyczną, którą zapewnił Chór Sicut Avis. Pieśni wykonywane przez chór stworzyły wzniosłą atmosferę, podkreślając powagę chwili i oddając hołd tym, którzy zginęli za wolność Ojczyzny.

Pamięć o bohaterach

Rocznica agresji sowieckiej na Polskę to nie tylko dzień, w którym oddano hołd ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń. To także czas refleksji nad tym, jak ważne jest zachowanie pamięci o przeszłości, szczególnie w czasach, gdy wolność i suwerenność państw europejskich znów stają się przedmiotem walki.

Pamięć o tych, którzy zginęli za Polskę, jest nie tylko wyrazem szacunku dla przeszłych pokoleń, ale także ważnym elementem budowania tożsamości narodowej.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...