12.09.2024 14:00 0 WGC / Miasto i Gmina Pelplin
Na terenie Dawnego Opactwa Cysterskiego w Pelplinie odbędzie się XXIII Jarmark Cysterski. Święto wskrzesza dzieje i tradycje czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi.
Wydarzenie odbędzie się w trzeci weekend września, od 14 do 15 września. To cykliczne wydarzenie w swej formie i treści nawiązuje do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych - głównie patronalnych. Cysterskie święto wskrzesza dzieje i tradycje czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi. Koncerty muzyki dawnej, tradycyjne jadło i napitki, targ staroci, konkursy historyczne, korowód średniowieczny, jak również bogata oferta wyrobów rzemieślniczych z terenu całej Polski – to wszystko w Pelplinie podczas Jarmarku Cysterskiego, na który zapraszają organizatorzy.
Konferencja Introligatorów, konserwatorów oraz miłośników książki,
Bieg Cysterski,
III Otwarte Mistrzostwa PKLAM w Pelplinie,
XVII Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej w Pelplinie.
Sobota, 14 września
11.00 Bieg Cysterski dla dzieci i młodzieży (start przy katedrze)
12.00 Główny Bieg Cysterski: open na 5 km (start przy katedrze)
13.00 Wręczenie nagród zwycięzcom Biegu Cysterskiego (scena)
14:00 Otwarcie XXIII Jarmarku Cysterskiego (scena)
14.30 Piknik Cysterskie Złoto (plac jarmarkowy)
16.55 Występ zespołu SALTATIO VITAE z Tczewa (scena)
17.00 Koncert w ramach Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej (scena)
18.30 Biesiada z muzyką „na żywo” - zespół FUCUS (kompleks jadło i napitek)
21.00 Zakończenie pierwszego dnia Jarmarku
Niedziela, 15 września
10.00 Msza św. w intencji uczestników jarmarku (katedra)
11.00 Koncert muzyki dawnej (katedra)
11.15 Turniej Rycerski o „Miecz Starosty Tczewskiego” (plac przed sceną)
13.00 Parada historyczna traktami Pelplina (przemarsz ul. Wybickiego – plac katedralny)
13.30 Otwarcie drugiego dnia XXIII Jarmarku Cysterskiego (scena)
14.00 Program historyczny (plac jarmarkowy)
spektakl „Zapiski Cysterskie”
pokazy tańców dawnych w wykonaniu dwórek
turniej rycerski o „Miecz Burmistrza Pelplina”
igrce średniowieczne dla publiczności
spektakl „Świadkowie historii Opactwa Cysterskiego w Pelplinie”
18.00 Zakończenie Jarmarku
Stoiska handlowe - podczas Jarmarku na odwiedzających czekać będzie blisko 200 wystawców. W ich asortymencie znajdziemy wyroby rzemieślnicze, rękodzielnicze, regionalne, artykuły spożywcze oraz wiele innych produktów pochodzących z terenu całej Polski.
Kompleks gastronomiczny „Jadło i napitek” - tradycyjnie podczas wydarzenia funkcjonować będzie specjalna strefa gastronomiczna zlokalizowana tuż przy dawnym młynie. Uczestnicy wydarzenia znajdą tam wszelkiego rodzaju trunki, ciepłą strawę i rożne przysmaki.
Rozgrywki w petanque - Cystersi w wolnych chwilach chętnie oddawali się grze w petanque, znanej również jako gra w bule. Tradycyjnie podczas jarmarku, w niedzielę o godzinie 13:30 w ogrodach barokowych, odbędą się zawody w tej popularnej grze.
Zabawy i gry - organizatorzy jarmarku przygotowali szereg atrakcji dla uczestników: średniowieczne zabawy dla dzieci i dorosłych, opowieść w formie teatrzyku kamishibai pt. „Pelpliński Skryba” oraz grę historyczną „Sekret mnicha” opartą na dziedzictwie kulturowym Szlaku Cysterskiego.
Warsztaty Księga Ksiąg – na placu przed Collegium Marianum oraz krużgankach klasztornych podczas dwóch dni jarmarku odbywać się będą warsztaty pt. Księga Ksiąg. Na chętnych czekać będą zajęcia z pisania gęsim piórem w skryptorium, warsztaty drukarskie, wykonywanie grafik czy też czerpanie i barwienie papieru. Sobota godz. 14.00-17.00, Niedziela godz. 14.00-17.00
Wystawy – podczas tegorocznego jarmarku na odwiedzających czekać będą dwie wystawy: „Dziedzictwo Cystersów Pelplińskich” oraz „W kręgu ginących zawodów”
Piknik „Cysterskie Złoto” - w jarmarkową sobotę w godz. 14.30-16.45 odbędzie się „Piknik Cysterskie złoto”. Nazwa pikniku nawiązuje do odmiany jabłoni - Złotej Renety, która jest jedną z najstarszych odmian uprawianych niegdyś w cysterskich ogrodach. Dlatego na pikniku pojawią się jabłka w różnej postaci oraz inne smakowitości. W programie przewidziano stoisko Capella Cistercian z potrawami z klasztornej kuchni oraz stoiska Kół Gospodyń Wiejskich prezentujące kuchnię kociewską.
Zwiedzanie dawnego opactwa - wszyscy odwiedzający jarmark będą mieli okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem Dawne Opactwo Cysterskie w Pelplinie (Bazylika Katedralna, Muzeum Diecezjalne, Barokowy Zespół Parkowy).
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.