23.08.2024 08:28 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Jak shatavari wpływa na zdrowie i wygląd skóry?

Materiał Partnera

Shatavari to wyjątkowy szparag, który wykazuje właściwości adaptogenne. Zauważono, że stanowi nieocenione wsparcie dla zdrowia i urody kobiet. Już przed naszą erą z dobrodziejstw Asparagus racemosus korzystała ajurweda. Osoby, które się nią zajmowały, działały intuicyjnie. Dziś dysponujemy dużą liczbą niezależnych badań naukowych, które potwierdzają aktywność shatavari. Jak wspomniana roślina zielarska wpływa na zdrowie i wygląd skóry?

Historia odkrycia adaptogenów – poznaj wyjątkowe właściwości shatavari

Kilkadziesiąt lat temu botanicy poszukiwali substancji, dzięki którym robotnicy i żołnierze dysponowaliby lepszą wytrzymałością organizmu. Przebadali aż 4 tysiące gatunków ziół, z czego kilkanaście spełniało założenia prowadzonych prac. Zauważono, że wspierają mechanizmy przystosowawcze ludzkiego organizmu i pomagają lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Biolodzy nazwali je adaptogenami. Wspomniane rośliny słyną z tego, że mogą przyczyniać się do odzyskania homeostazy (stanu wewnętrznej równowagi). Poza tym nie wykazują właściwości toksycznych, uzależniających i odurzających. Jednym z adaptogenów jest shatavari, gatunek szparaga rosnący w Indiach, Himalajach i na Sri Lance.

Shatavari – roślina zielarska wspierająca zdrowie seksualne kobiet

Shatavari to nazwa zwyczajowa Asparagus racemosus – rośliny adaptogennej, która pochodzi z Indii. W wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza mającą stu mężów. Już starożytni zauważyli, że ten wyjątkowy gatunek szparaga wspiera seksualność i płodność kobiet. Może przyczyniać się do poprawy libido i uregulowania cykli menstruacyjnych.

Fitoestrogeny z shatavari – poznaj ich dobroczynny wpływ na włosy i cerę

Suplementację shatavari w sposób szczególny zaleca się kobietom. Omawiany gatunek szparaga obfituje bowiem w fitoestrogeny, czyli substancje roślinne, które pod względem budowy chemicznej przypominają żeńskie hormony płciowe. Oznacza to, że mogą przyłączać się do receptorów estrogenowych, które występują m.in. w skórze. Wiele kobiet boryka się dziś z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Część przyjmuje leki przepisane przez lekarza, ale niektóre poszukują naturalnych rozwiązań.

Spadek estrogenów jest szczególnie widoczny po porodzie, kiedy to obserwuje się wzmożone wypadanie włosów. Wiele kobiet czuje się zrozpaczonych gwałtownym przerzedzeniem fryzury. Z pomocą przychodzą fitoestrogeny z shatavari, które mogą przyłączać się do receptorów estrogenowych w skórze głowy, wspierając wzrost włosów.

Niektóre kobiety z powodu zakłócenia gospodarki hormonalnej skarżą się na trądzik i łojotok. Wspomniane dolegliwości są niezwykle uciążliwe i obniżają poczucie własnej wartości. Fitoestrogeny z shatavari mogą ograniczać syntezę sebum, przyłączając się do receptorów estrogenowych w skórze.

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, którą poprzedza stopniowe wygasanie czynności jajników. Wspomniane narządy płciowe nie tylko co miesiąc uwalniają dojrzałą komórkę jajową, ale też wydzielają żeńskie hormony. Spadek ich stężenia ma daleko idące konsekwencje. Może przyczyniać się do osteoporozy i przyspieszenia procesów starzenia się skóry. Godnym uwagi rozwiązaniem wydaje się suplementacja shatavari, gdyż wspomniany gatunek szparaga zawiera fitoestrogeny.

Antyoksydanty z shatavari – naturalne substancje anti aging

Nasz organizm każdego dnia jest narażony na stres oksydacyjny. Dochodzi do niego wówczas, gdy żyjemy w zanieczyszczonym środowisku i doświadczamy napięcia nerwowego. Wówczas gwałtownie wzrasta stężenie wolnych rodników, czyli reaktywnych cząstek, które odbierają elektrony białkom, lipidom i kwasom nukleinowym. Powodują tym samym ich nieodwracalne uszkodzenie. Antyoksydanty z shatavari neutralizują wolne rodniki, przez co mogą zapobiegać degradacji włókien kolagenowych i elastynowych w skórze. Spowalniają tym samym powstawanie zmarszczek, które wizualnie dodają nam lat.

Ponadto zaleca się suplementację shatavari kobietom, które cierpią na bolesne miesiączki. Składniki zawarte w tym popularnym adaptogenie mogą łagodzić skurcze mięśni gładkich macicy. Zauważono także, że omawiana roślina wspiera redukcję objawów PMS. Wspomaga dobry nastrój i łagodzi dokuczliwy stres.


Czytaj również: