20.08.2024 12:00 0 WGC / mat. prasowy organizatora (UM Tczew)

Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. Święto fanów artysty

źródło: festiwalciechowskiego.pl

In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbywa się od 2002 roku w Tczewie, rodzinnym mieście artysty. Na koncerty festiwalowe przyjeżdżają ludzie z okolicznych województw, a fani Republiki pielgrzymują z całej Polski i zagranicy.

W ramach Festiwalu od 2006 roku ma miejsce również Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, podczas którego rozmaici artyści prezentują własne interpretacje utworów tej nietuzinkowej postaci polskiej muzyki. Piosenki te wchodzą na stałe do repertuaru uczestników.

PROGRAM

24 sierpnia, godz. 16:30 – 17:00

Fabryka Sztuk, Tczew, ul. 30 Stycznia 4

40 lat albumu Republiki „1984” (foto-ścianka, muzyczna winda, działania plastyczne, biało-czarny poczęstunek)

godz. 17:15 – 17:45

uliczne zdarzenia artystyczne

(start Fabryka Sztuk, finisz Centrum Kultury i Sztuki)

24 sierpnia, godz. 18:00

sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki

Tczew, ul. Stefana Wyszyńskiego 10

KONCERT FINAŁOWY

XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

Czarny Bez, Luiza Ganczarska, Michał Miegoń, Wojan Trocki, Chrust, Zuza Wiśniewska, Grupa Ż, Flosy, Maria Sol, Aeroplan

KONCERT SPECJALNY „Wielki hipnotyzer”

Eurazja, Katarzyna Groniec, Ania Rusowicz, Mariusz Lubomski, Michał Sarnowski

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny.

UCZESTNICY KONCERTU FINAŁOWEGO XVIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PIOSENEK GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO

CZARNY BEZ – zaprasza w muzyczną podróż do czasów często nieznanych lub zapomnianych, opowieści o pierwotnych słowiańskich zwyczajach, wierzeniach, lękach i odwadze ale też, refleksji nad współczesnym światem. Mocne gitarowe riffy, folkowy kobiecy głos z elementami białego śpiewu, industrialna elektronika i przeszywająca perkusja to znak rozpoznawczy grupy. Stroje sceniczne nawiązujące do futurystycznego klimatu rave, goth, steam punk oraz dehumanizujące maski męskiej części grupy są elementem wizualnym

nawiązującym do alternatywnej historii grupy. To motyw fantastyczny, osadzony w dystopijnej apokaliptycznej przyszłości. Świecie, gdzie po wielu kataklizmach i wojnach ludzie znów wracają do plemiennego ustroju, bliskości z naturą i powrotu więzi międzyludzkich. Czas zatoczył kolejny krąg a przyszłość i przeszłość jest tu i teraz.

LUIZA GANCZARSKA – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyki. Absolwentka Produkcji i Realizacji Muzyki w Łodzi oraz Akademii Menedżerów Muzycznych w Warszawie. Wielbicielka kotów, motocyklistka. Autorka i producentka najnowszego utworu Edyty Górniak – I REMEMBER. Laureatka takich festiwali jak m.in. Festiwal Fama, Stacja Kutno, Festiwal Garaże, Miligramy, Carpathia Festival, Rockowa Noc. Producentka muzyczna w takich projektach jak m.in.: MaMalarka (film dokumentalny), Stacja Kutno (Festiwal Jeremiego Przybory) Delphy Records (wytwórnia muzyczna), AVON Polska (kampania społeczna), oraz artystów takich jak m.in.: Edyta Górniak, Jan Majewski, Michał Jurkiewicz.

MICHAŁ MIEGOŃ – gdyński muzyk i animator kultury, związany muzycznie jako lider z zespołem Kiev Office, współpracował m.in. z Jerzym Mazzollem, The Shipyard, Sunday Pagans, Human Analog. W swojej twórczości porusza się na skraju miejskiego elektronicznego folku, mitologii kaszubskiej, post-punka i rocka, mieszając style tak jak to w Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej od dekad bywa. Na co dzień pracownik Muzeum Miasta Gdyni, z którym zainicjował nowe wersje klasycznych płyt lokalnej sceny z Trójmiasta – „Gdynia” oraz „Fala II”. Miłośnik natury w przestrzeni i natury w dźwiękach. Michał Miegoń w konkursie wystąpi ze swoim trzyosobowym zespołem.

WOJAN TROCKI – pieśniarz, autor tekstów piosenek, aktor wykształcony w Akademii Teatralnej w Warszawie. Wielokrotnie doceniany przez krytykę teatralną za swoje kreacje, meloman i pasjonat o nieprzeciętnej wyobraźni z niedokończonym jeszcze wykazem ról. Wojanowi Trockiemu towarzyszyć będzie Hipolit Woźniak niezwykle utalentowany multi-instrumentalista z charakterystycznym dla siebie brzmieniem gitarowym.

CHRUST – to nieoczywista mieszanka charakterów, emocji i oczekiwań. Trójka przyjaciół pragnących nadać nowy, niespotykany dotąd kierunek muzyce słowiańskiej. Ich twórczość – choć silnie inspirowana pieśniami ludowymi przybiera kształt oryginalnej, współczesnej podróży wgłąb siebie. Splot doświadczeń i przeżyć całej trójki spowodował, że w muzyce aspirują do wyzwolenia w ludziach tego, co naturalne i głęboko zakorzenione, tym samym zacierając granicę między twórcą, a odbiorcą. Konsekwencją wspólnej drogi jest debiutancka płyta “CHRUST” wydana w maju 2022 roku.

ZUZA WIŚNIEWSKA – to pochodząca z Torunia songwriterka, tekściarka, wokalistka i performerka. Tworząc myśli najpierw o słowach i historii, dopiero później o muzyce, która ma je dopełnić. Dlatego każdy jej projekt brzmi nieco inaczej. Jej muzykę łączy jednak jeden pierwiastek – szczera potrzeba tworzenia muzycznych obserwacji otaczającego świata. Laureatka głównych nagród polskich i międzynarodowych festiwali piosenki artystycznej m.in. 48. Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, 57. Studenckiego Festiwalu Piosenki, Międzynarodowego Festiwalu „Szlakiem Bardów” i SMAK-u w Myśliborzu.

GRUPA Ż – istnieje od 2021 roku, od kilku miesięcy gra w zmienionym składzie. Z końcem 2023 roku własnym staraniem wydała debiutancki album. Posiada nagranych kilka teledysków, które są do zobaczenia na kanale YT Grupa Ż – YouTube (jest tam także dostępny debiutancki album „Kły”).

FLOSY – licealistka z Warszawy i bardzo uzdolniona młoda wokalistka mająca już za sobą koncerty oraz występy w wielu konkursach a nawet wykonanie piosenki do filmu kinowego, szkoli głos i grę na pianinie a także pisze teksty oraz przygotowuje się do egzaminu do szkoły wokalno-aktorskiej w Gdyni. Flosy na scenie wystąpi z towarzyszeniem czteroosobowego zespołu.

MARIA SOL – pianistka, wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Jej twórczość charakteryzują niebanalne harmonie, oryginalny sound tworzony na bazie instrumentów vintage podrasowanych nowoczesnymi efektami brzmieniowymi, niezwykle intymne i zmysłowe teksty śpiewane z wolno rozpalającą się ekspresją ubrane w stopniowo nasycane napięciem aranżacje. Artystka w konkursie wystąpi ze swoim zespołem.

AEROPLAN – zespół pasjonatów muzyki. Przez 6 lat pasjami grali utwory Republiki i Grzegorza Ciechowskiego. Teraz skupiają się na komponowaniu własnych kawałków, które grają im w sercach i duszach. Mają na koncie jedną płytę “Zaraz wracam”.

W koncercie finałowym XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego każdy wykonawca będzie prezentować dwa utwory, jeden z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego i Republiki oraz drugi własny.

JURORZY XVIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PIOSENEK GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO

Barbara Jackiewicz – redaktorka naczelna Telewizji Tetka oraz Radia Tczew, którego była także pomysłodawczynią. Autorka audycji muzycznej Jazzowanie, producentka programów telewizyjnych Kinotetka i Bezdomniaki, fanka muzyki, zwłaszcza polskiej oraz koncertów, a także miłośniczka zwierząt.

Kamil Wicik – dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, twórca programu „Młoda polska muzyka”, organizator wspólnie z Pawłem Lucińskim „Dnia z twórczością Grzegorza Ciechowskiego”, producent radiowego koncertu w dziesiątą rocznicę śmierci Obywatela GC, autor audycji dokumentalnych o życiu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego.

Sławomir Ciesielski – polski muzyk. W latach 80 współzałożyciel, perkusista i autor muzyki niektórych utworów legendarnego zespołu Republika, którego liderem był Grzegorz Ciechowski. Grał w takich zespołach jak Opera, Kobranocka i wielu innych rockowych zespołach. Był założycielem i liderem zespołu perkusyjnego Kije. Od 2011 roku współpracował z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Obecnie razem z wokalistką Eurazją Srzednicką współtworzy zespół Eurazja.

Eurazja Srzednicka – polska wokalistka, kompozytorka muzyki i autorka tekstów. Zwyciężczyni jednego z odcinków popularnego programu telewizyjnego „Szansa na Sukces”.W latach 90 wyróżniona na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie. Od roku 2011 związana była z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego gdzie poznała Sławka Ciesielskiego byłego perkusistę Republiki z którym obecnie współtworzy zespół Eurazja.

Kajetan Golicki – (ur. 1990) – krytyk muzyczny, znawca muzyki rozrywkowej, entuzjasta i popularyzator muzyki eksperymentalnej i alternatywnej. Od 2002 roku związany z Festiwalem Grzegorza Ciechowskiego.

Mariusz Rolka – z wykształcenia prawnik z zamiłowania wydawca i poligraf. Twórca grupy Republikanie, zrzeszającej ponad 4 500 fanów zespołu Republika

NAGRODY W XVIII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PIOSENEK GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO

  1. Grand Prix (8000 zł) – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego

  2. I Miejsce (5000 zł) – Nagroda Prezydenta Tczewa

  3. Nagroda Specjalna Grand Club Paris (10 000 zł)

  4. Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (3000 zł)

  5. Nagroda Specjalna firmy Flex (3000 zł)

  6. Nagroda Specjalna Fanów Republiki i Grzegorza Ciechowskiego (2000 zł)

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...