Politycy nie zabijajcie polskich mediów

08.08.2024 11:00 0 MS/Gmina Czersk

Polska szkoła otwarta na uczniów z Ukrainy. Nowe zasady edukacji

Pixabay

Od 1 września 2024 roku wprowadzone zostaną nowe zasady dotyczące edukacji dzieci uchodźców z Ukrainy w polskich szkołach. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o obowiązkach, które będą dotyczyć tych uczniów, a także o szczególnych udogodnieniach i wyjątkach, które zostaną wprowadzone.

Obowiązek edukacji dla dzieci z Ukrainy

Dzieci uchodźców z Ukrainy, które przebywają na terenie Polski, zostaną objęte obowiązkiem edukacyjnym na poziomie przedszkolnym, szkolnym oraz ponadpodstawowym. Oznacza to, że dzieci będą zobowiązane do uczestnictwa w:

Rocznym przygotowaniu przedszkolnym (tzw. zerówka);

Nauce w szkole podstawowej;

Edukacji w szkołach ponadpodstawowych.

Ponadto, wprowadzono warunek, że wypłata świadczeń 800+ oraz "Dobry Start" będzie uzależniona od realizacji obowiązku edukacyjnego w polskiej szkole.

Dodatkowe wsparcie edukacyjne

Dzieci z Ukrainy otrzymają możliwość dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego. Każdy uczeń będzie miał zapewnione minimum cztery godziny tygodniowo zajęć językowych, co ma na celu ułatwienie adaptacji i integracji w nowym środowisku szkolnym.

Dodatkowo, uczniowie będą mogli korzystać z pomocy asystenta międzykulturowego, co powinno znacznie ułatwić im naukę i integrację z rówieśnikami.

Wyjątki od nowych zasad

Niektóre z nowych przepisów przewidują wyjątki. Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej, którzy przebywają w Polsce, nie będą musieli zdawać egzaminu z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty.

W roku szkolnym 2024/2025 nauka online w systemie ukraińskim będzie możliwa jedynie dla uczniów ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej w Ukrainie, którzy w 2025 roku przystąpią do ukraińskiej matury.

Prawo do edukacji

Ministerstwo przypomina, że edukacja jest prawem każdego dziecka. Polska szkoła jest przygotowana, aby przyjąć dzieci z Ukrainy, zapewniając im odpowiednie wsparcie, opiekę oraz bezpieczeństwo.

Dla rodziców oraz opiekunów dostępna jest szczegółowa informacja na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie można znaleźć dodatkowe wyjaśnienia dotyczące wprowadzanych zmian.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...