20.07.2024 14:00 0 WGC / NMM w Gdańsku

Fascynujący świat morskich skarbów na wyciągnięcie ręki. Wystawa w Tczewie

fot. mat. prasowe NMM w Gdańsku

Fascynujący świat morskich skarbów na wyciągnięcie ręki. W Muzeum Wisły w Tczewie można zobaczyć niezwykłą wystawę „Muszle świata”, która przeniesie odwiedzających w podróż przez różnorodność pięciu głównych gromad mięczaków: ślimaków, małży, głowonogów, chitonów i walconogów.

To niezwykłe zestawienie form i kształtów muszli otwiera drzwi do fascynującego świata morskich stworzeń, gdzie każda muszla skrywa swoją niepowtarzalną historię.

Przyglądając się muszlom, będzie można nie tylko odkryć ich estetyczne piękno, ale również zgłębić ich biologiczne znaczenie w ekosystemach oceanicznych – mówi Wojciech Joński, kurator wystawy z Działu Oceanografii NMM. – Wystawa nie ogranicza się jedynie do prezentacji muszli; kompleksowy obraz życia morskiego dopełniają ciała ryb, rozgwiazdy, szkielety koralowców i pancerze jeżowców. To prawdziwe bogactwo natury, które zachwyca i inspiruje do dalszych odkryć – dodaje Wojciech Joński.

Tak bogata kolekcja, została zapoczątkowana przez Eugeniusza Michno – Polaka mieszkającego na Florydzie, który w latach siedemdziesiątych XX w. przekazał do ówczesnego Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku zbiór wypreparowanych zwierząt morskich. W kolejnych latach do grona darczyńców dołączyło kilkanaście innych osób: m.in.: inż. Władysław Milewski, kpt. ż.w. Stefan Brąglewicz, kpt. Teofil Grydyk, Danuta Rydelek, Antoni Bereżecki, Małgorzata Sawicka, Andrzej Wawrzyniak – założyciel i długoletni dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku, Kalikst Piechocki, Monika Golenko, Maria Urbaniak, dr Robert Domżał oraz Cecylia Kłobukowska. Zbiór został także uzupełniony poprzez zakup muszli w firmie Import-Eksport oraz za pośrednictwem Macieja Przywarskiego z Łodzi. Wystawę „Muszle świata” będzie można podziwiać w Muzeum Wisły w Tczewie do 2 marca 2025 roku.

Kurator wystawy/scenariusz: Wojciech Joński

Projekt wystawy: Anna Ciemińska, Barbara Wojczuk-Krystek, Patryk Herdzik, Bartłomiej Garba

Koordynacja realizacji wystawy: Bartłomiej Garba

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...