Politycy nie zabijajcie polskich mediów

16.06.2024 11:00 0 TS/UCK

Na Pomorzu powstaje Centrum Medycyny Pediatrycznej

źródło: UCK

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku rozpoczęły się prace związane z budową Centrum Medycyny Pediatrycznej. - To olbrzymie wyzwanie logistyczne związane z wyburzeniami budynków na terenie szpitala. Konieczne są zmiany w organizacji ruchu drogowego - informują w UCK.

Powierzchnia Centrum Medycyny Pediatrycznej wyniesie ponad 29 tysięcy metrów kwadratowych, to pozwoli na stworzenie bazy liczącej 110 łóżek. W przyszłości potencjał ten może znacznie się zwiększyć. Wartość inwestycji szacowana jest na prawie 300 mln złotych – 298,5 mln złotych pochodzi z budżetu państwa (Fundusz Medyczny), 1,4 mln złotych to środki własne. We wrześniu 2023 roku podpisana została umowa na realizację inwestycji.

W budynku CMP znajdą się, m.in. Oddział Obserwacyjny, Oddział Dzienny Pediatryczny, Oddział Dzienny Rehabilitacji Pediatrycznej, Pracownia Endoskopii czy też Klinika Reumatologii i Immunologii Dziecięcej.

Centrum będzie dysponowało najnowocześniejszą aparaturą medyczną, wśród której znajdą się m.in.: TK, MRI, RTG, angiograf, tory wizyjne na blokach operacyjnych, stoły operacyjne z funkcją wymiennych blatów, mobilne aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, kardiomonitory i endoskopy. Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania teletechniczne ułatwiające opiekę nad pacjentem i gwarantujące pełne bezpieczeństwo osób w nim przebywających.

Nowy obiekt będzie składał się z sześciu kondygnacji, w tym dwóch podziemnych. Powstanie w miejscu starych budynków, które wchodzą w skład głównego kompleksu UCK i zostanie połączony z resztą infrastruktury szpitalnej poprzez łączniki.

Inwestycja to także olbrzymie wyzwanie logistyczne związane z wyburzeniami budynków na terenie szpitala. UCK poinformowało o koniecznych zmianach w organizacji ruchu drogowego.

Największe rozbiórki rozpoczniemy na początku wakacji, kiedy aut przyjeżdża do nas mniej. Mam nadzieję, że te prace będą jak najmniej uciążliwe dla naszych pacjentów. Staramy się, by tak było, niemniej jednak zachęcam do wyboru komunikacji miejskiej i taksówek, żeby nie parkować na terenie szpitala samochodami. Co prawda, nie przewidujemy wielkich redukcji miejsc parkingowych – liczba 400 miejsc aktualnie dostępnych dla naszych pacjentów i pracowników zostanie zmniejszona o ok. 30. Bardziej problematyczne mogą być zamknięcia dróg i powstające z tego powodu na ulicach zatory. Liczymy na wyrozumiałość pacjentów korzystających z usług naszego szpitala i przepraszamy za utrudnienia – podkreśla Arkadiusz Lendzion, z-ca dyrektora naczelnego UCK ds. administracyjno - technicznych.

Lista zmian wprowadzonych w ruchu drogowym:

  • droga pomiędzy budynkami nr 2 i nr 12 zostaje zamknięta i będzie nieprzejezdna od dnia 24.06.2024 r.

  • wyjazd bramą nr 3 (za budynkiem nr 9) będzie zablokowany od dnia 24.06.2024 r.

  • droga między budynkami 8 i 9 oraz budynkami 4 i 10 zostanie wyłączona z ruchu od dnia 24.06.2024 r.

  • droga między budynkiem 7 i CMN będzie jednokierunkowa od dnia 17.06.2024 r.

Wjazd do garażu budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej oraz dla karetek i dla pacjentów Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej pozostaje bez zmian, co jest istotne dla pacjentek rodzących.

Przewidywany termin zakończenia prac wyburzeniowych to 31 października 2024 r. Nowy budynek szpitalny ma być gotowy w 2027 roku.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...