15.04.2024 07:00 0 TS/Gaz-System

Zbadali dno Zatoki Gdańskiej dla potrzeb FSRU. Znaleźli obiekty archeologiczne, m.in. wrak statku

źródło: pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Między innymi 12-metrowy wrak statku znaleziono podczas badań Zatoki Gdańskiej dla potrzeb FSRU. W celu zbudowania terminalu LNG i gazociągu podmorskiego firma GAZ-SYSTEM zleciła szczegółowe badania.

Badanie dna Zatoki Gdańskiej rozpoczęło się jesienią 2023 roku. Jak poinformował inwestor badanie polegało na wyszukaniu przez statek badawczy na trasie gazociągu podmorskiego oraz w miejscu lokalizacji nabrzeża dla FSRU metalowych obiektów ferromagnetycznych. Na podstawie wyników tych prac powstała lista potencjalnych materiałów niebezpiecznych – tzw. UXO (ang. Unexploded Ordnances), czyli niewybuchów, niewypałów czy też zdeponowanych na dnie substancji chemicznych, które należy usunąć. Badany teren był także sprawdzany pod kątem występowania wartościowych przedmiotów archeologicznych.

W procesie przygotowania morskiej części projektu FSRU przykładamy szczególną wagę do bezpieczeństwa. Współpracujemy na bieżąco z Marynarką Wojenną RP, Urzędem Morskim w Gdyni oraz Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Dzięki koordynacji działań oraz połączeniu doświadczenia i specjalistycznej wiedzy wszystkich podmiotów zachowamy cenne zabytki, które skrywają wody Zatoki i zapewnimy niezakłóconą realizację prac budowlanych w przyszłości - podkreślił cytowany przez oficjalny portal Gaz-System Sławomir Hinc, prezes firmy będącej operatorem gazociągów.

Podczas badań dna zatoki zlokalizowano także obiekty archeologiczne. Jednym z nich jest 12-metrowy wrak statku leżący na trasie inwestycji. Poza nim wykryto także drewniany kabestan (służy do wciągania na pokład lin) i kotwice statków.

GAZ-SYSTEM realizuje budowę terminalu FSRU w Gdańsku. Program inwestycyjny podzielony został na część morską i lądową. Pierwsza z nich obejmuje budowę w Zatoce Gdańskiej nabrzeża, do którego na stałe zacumowana będzie jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Cześć lądowa to budowa gazociągu Gustorzyn – Gdańsk, którym gaz po regazyfikacji będzie rozprowadzany na terytorium kraju.

Pierwsza z nich obejmuje budowę w Zatoce Gdańskiej nabrzeża, do którego na stałe zacumowana będzie jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit).

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...