30.03.2024 12:00 0 MS/KPP w Świeciu

Zwalczenie przestępczości transgranicznej. Skuteczność europejskiego nakazu dochodzeniowego

Pixabay

Polskie i niemieckie służby prowadziły wspólną operację na terenie powiatu świeckiego. Podstawą do tych działań był europejski nakaz dochodzeniowy, wydany przez niemiecką prokuraturę z kraju związkowego Brandenburgia.

Europejski nakaz dochodzeniowy, będący skutecznym narzędziem w ściganiu przestępstw transgranicznych, został wykorzystany w ostatniej akcji polskich i niemieckich służb. Śledztwo dotyczyło korupcji w obrocie gospodarczym i skutkowało zatrzymaniem podejrzanych oraz zabezpieczeniem istotnych dowodów.

Wspólna operacja

Zdjęcie: KPP w Świeciu

Prokuratura i sądy z jednego kraju mogą zlecać organom ścigania lub wymiarowi sprawiedliwości innego kraju wykonywanie czynności procesowych w ramach prowadzonego postępowania. W minionym tygodniu, polscy i niemieccy funkcjonariusze wspólnie przeprowadzili akcję w sprawie korupcji, która objęła 15 lokalizacji, z czego 3 znajdowały się w Polsce.

Przestępstwo

W tym przypadku, END został wydany w prowadzonym przez niemieckie organy ścigania śledztwie w sprawie korupcji w obrocie gospodarczym. Przestępstwo to, w niemieckim kodeksie karnym, zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności, a w najcięższych przypadkach, nawet do dziesięciu.

W wyniku przestępstwa, jeden z czołowych w swoje branży, niemieckich producentów, poniósł straty w wysokości co najmniej kilkuset tysięcy euro. Czynności na terenie powiatu świeckiego były częścią większej akcji zaplanowanej przez niemiecka policję. Tego samego dnia i o tej samej godzinie, służby miały jednocześnie dokonać przeszukań w 15 różnych lokalizacjach, z czego tylko 3 znajdowały się w Polsce, konkretnie w powiecie świeckim.

Przeszukania i zabezpieczenia

Strona niemiecka zastrzegła przy tym konieczność obecności swoich funkcjonariuszy. W takim przypadku funkcjonariusze państwa obcego nie mają uprawnień do samodzielnego wykonywania czynności procesowych na terenie innego kraju, a jedynie prawo do uczestniczenia w nich na zasadzie udzielania pomocy i wsparcia w ich realizacji.

Dzień przed planowanymi działaniami do Świecia przybyli funkcjonariusze Landeskriminalamt (LKA) z Branderburgii. W polskich strukturach odpowiednikiem tej jednostki jest Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP).

W ramach operacji, policjanci przeprowadzili przeszukania biur, mieszkań oraz pojazdów podejrzanych. Zabezpieczono sprzęt komputerowy, telefony, nośniki pamięci oraz dokumentację. Materiał dowodowy został przekazany niemieckim organom ścigania.

Współpraca międzynarodowa

Akcja była rezultatem ścisłej współpracy polskich i niemieckich służb. Funkcjonariusze niemieckiego Landeskriminalamt podziękowali polskim mundurowym za profesjonalizm i wsparcie w przeprowadzeniu działań.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...